Finans

Ekonometri Nedir?

Toplum olarak sıklıkla duyduğumuz, ancak anlam olarak bilgi eksikliğini hala gidermediğimiz tabirlerden biri de Ekonometri.

Duyduğumuz an ekonomi ile alakalı olduğunu her birimiz anlayabiliyoruz, peki gerçekten neyi ifade ediyor merak etmiyor musunuz? Ekonometri; istatistiksel ve matematiksel yöntemlerle ekonomik kuramlarını sınayan bilim dalıdır.

ekonometri
ekonometri

Ekonometrinin Doğuşu

Kelime anlamıyla ekonomik ölçüm anlamına gelen Ekonometri; Matematiksel İktisat, İstatistik ve bunlarla birlikte Ekonomi Teorisi dallarının bir birleşimi diyebiliriz.

Ekonomik teorilerin sınandığı bir bilim dalı olan Ekonometri’de en çok kullanılan analiz yöntemi Regresyon analizi oluyor.

Ekonometrik çözümlerin incelendiği iki ana dal mevcut. Bunların ilki zaman serisi analizidir. Değişkenlerin zaman aralığı üzerindeki değeri ve bu değerlerin değişimleri analiz edilirken, bir diğer dal da yatay kesit analizidir.

ekonometri nedir
ekonometri nedir

Yatay kesit analizinde ise tek bir zaman noktası vardır. Bu zaman diliminde değişkenler incelenir.

Zaman ve yatay kesit analizi çözümlerinin ikisi birlikte de kullanılabilir. Ekonometri’de bu işleme panel veri analizi adı veriliyor.

Bu işlemde hem zaman sabit tutularak değişkenler incelenirken, hem de aynı değişkenler farklı zaman dilimlerinde nasıl değişimler gösteriyor, birlikte analiz ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir