Sağlık

Güzel Diş ve Dişetleri İçin İpuçları

Sağlıklı dişlere ahip olmanın yolu öncelikle sağlıklı dişetlerine sahip olmaktan geçer. Dişetlerimizin bakımı da en az dişlerimizin bakımı kadar büyük önem taşır.

Diş Etleri
Diş Etleri

Diş ve dişetlerimizin en büyük düşmanlarından bir tanesi de yemek artıklarının ve bakterilerin oluşturduğu tartardır. Bu nedenle dişinizi fırçalamadan önce diş ipi kullanırsanız tartar oluşumunu en aza indirmiş olursunuz. Çünkü diş ipi fırçanın ulaşamadığı yerler ulaşarak yemek artıklarınızı temizlemeye yardımcı olur böylelikle ağızdaki bakteri oluşumunu azaltır.

Diş fırçanızı 3 ayda bir yenilemeniz de diş sağlığınız açısından büyük önem taşır. Özellikle grip gibi soğuk algınlıkları ya da başka hastalıklar atlattıysanız hastalık başlangıcı ve sonrasında mutlaka diş fırçanızı yenilemelisiniz.

Eğer çay kahve gibi diş lekesi yapan içeceklerden uzak duramıyorsanı, çay ve kahve tüketiminden sonra dişlerinizi mutlaka fırçalamalı ve diş temizleyici salya salgısını arttıran elma, armut, kereviz gibi besinler tüketmelisiniz. Ayrıca süt ve süt ürünleri yani D vitamini de dişler için çok önemlidir.

Sağlıklı Dişler
Sağlıklı Dişler

 Dilinizi de Temizleyin

Ağız bakımının en önemli unsurlarından biri de dil temizliğidir. Dilimizin üzerinde oluşan bakterile nefesimizin kötü kokmasına neden olur. Bu nedenle dişimizi fırçalarken dil temizliğine de özen göstermeli ve dil için ayrı bir fırça kullanarak dilimizi temizlemeliyiz. Ayrıca bunun için özeldil kazıyıcıları da temin edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir