Gebelik

Hamilelikte Diş Ağrıları Olur Mu? Neler Yapılabilir?

Hamilelik döneminde diş rahatsızlıkları çok sık yaşanılan bir durum. Bu sebeple mutlaka gebelik öncesi detaylı olarak diş bakımlarınızı yaptırmanız önerilir. Kalsiyumun bebek tarafından paylaşılması dişlerde zaman zaman kayıplara ve rahatsızlıklara neden oluyor. Peki hamilelikte diş kayıplarını nasıl önleriz? Özellikle diş ağrılarınız varsa en uygun tedavi dönemi hangisidir inceleyelim.

gebelikte diş ağrısı
gebelikte diş ağrısı

İlk 3 Aya Dikkat

Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında dişler için maalesef hiçbir şey yapılması önerilmiyor. Bu sebeple herhangi bir ağrı yaşıyorsanız da hafif ağrı kesiciler ile bu sürecin tamamlanması bekleniyor olacaktır. özellikle 20’li yaş dişlerinizi mutlaka önceden kontrol ettirmeli ve hatta çektirerek olası bir çürüğün önüne geçmelisiniz. Çok ihmal edilen bu adım sizi büyük bir zahmetten kurtarıyor olacak.

Diş Temizliğinizi Yapınız

Hamile kaldıktan sonra diş temizliğinize ayrı bir özen gösteriniz. Her gün düzenli olarak fırçalayınız ve şekerli yiyeceklerden özellikle uzak durunuz. Bu dönemde bir başkasının bardağından bir şey içmemeye ve aynı çatalı kaşığı kullanmamaya da dikkat ediniz.

gebelikte diş
gebelikte diş

Son 3 Ay Diş Tedavisi

İlk 3 ay diş tedavisi önerilmediği gibi son 3 ay döneminde de önerilmektedir. Bu sebeple olası bir diş sorununuz oluşursa 3 ile 6 ay arasında tedavi yaptırmayı deneyebilirsiniz. Elbette her diş tedavisini de kapamıyor. Bebeğimize zarar vermeyen bir tedavi ile diş rahatsızlıklarınız bu dönemde giderilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir