Sağlık

İşe Giderken Yürümek

İnsanların modern zamanlarla birlikte ulaşım anlamında çok daha hızlı imkanlara sahip olduğu aşikar, bu ilk bakışta bir kazanım olarak görülse de aslında psikolojik, ruhsal bir sorunu da ortaya çıkardığı durumlar söz konusu. Bundan  yüz sene önce insanların adını bilmediği sorunlar bugün hayatın içinde her anında. Trafik ve ulaşım sorunlarından bahsetmekteyim. Evet insanlar yürümenin lezzetini, kıymetini unuttular.

Yürümenin Faydaları
Yürümenin Faydaları

İşe giderken yürümek insanları psikolojik olarak daha da rahat hale getirdiğini söylemeliyiz.  Bu deneyimlenebilir de bir şey bir gün işe yürüyerek gidin ne demek istediğimi anlayacaksınız. Arabasız bir yaşam olamazmış, mümkün değilmiş gibi algılıyoruz. Araba trafik demek kargaşa demek değil mi? İşte bu kargaşanın insan psikolojisinde yaptığı tahribatı görmezden gelemeyiz.

Bisikletle Ve Yürüyerek Başlanan Mesai

Bisikletle İşe Gitmek
Bisikletle İşe Gitmek

Bisikletle gitmenin veya yürümenin insana kattığı önemli bir şey trafiği o keşmekeşliği hayatınızdan bir nebze çıkarmasıdır. Makineler her ne kadar hayatı kolaylaştırsa da insanın eylemselliğini yok ettiği için insan psikolojisinde tahribata yol açmakta. Yani makineyle daha az temas kurmak psikolojiyi rahatlatan bir şeydir desek yanlış olmayız. Bu konuda yapılan araştırmalar da söylediklerimizi doğrular nitelikte.

Nisbeten toplu taşımayı kullananların bile kendi araçlarıyla işe gidenlere oranla psikolojik olarak daha iyi durumda olması da oldukça manidar. Fakat tabi ki psikolojik olarak en rahat ulaşımı sağlayan bisiklet ve yürümek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir