Yaşam

İyi Et Pişirmenin Püf Noktaları

Et birçok kişinin sevdiği besinlerden başında gelir. Sağlıklı beslenmek ve protein alabilmek için sıklıkla et tüketimi yapılmalıdır. Peki evde sağlıklı et pişire biliyor muyuz? Eti en sağlıklı ve lezzetli şekilde pişirmek için bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza bazı tavsiyeler vermek istedik.

et pişirmek
et pişirmek

Et Konusunda Dikkat

Her şeyden önce eti keserken bıçağınız ve tahtanız iyice temiz olmalı. Doğradığınız etin yağları ve sinirleri iyice temizlenmelidir. Siz değerli okuyucularımıza  asla sakatat denilen iç organları tüketmenizi tavsiye etmiyoruz. Kıyma kullanacaksınız mutlaka ve mutlaka buzdolabında en fazla 2 gün beklemelidir. Eğer derin dondurucuda et sakladıysanız bunu 4 ile 6 ay arasında tüketmeniz gerekir.

yumuşak et
yumuşak et

Dondurduğunuz eti güvenli bir şekilde çözdürdüğünüze emin olun. Daha sonra etle haşlama yapacaksınız, kısık ateşte pişirmeye başlamalısınız. Eti çözdürürken asla kalorifer ya da soba üzerine koymamalısınız. Çünkü bu besin zehirlenmelerine yol açabilir. Asla eti çözüldükten sonra tekrar dondurucuya koymayın. Biz size ızgara, haşlama veya fırında pişirme yöntemlerini tavsiye ediyoruz. Et pişirirken fazla yağ eklemeyin. İçindeki yağ yemek için yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir