Güzellik

Karma Ciltler Nasıl Temizlenir?

Herkes dış görünüşün önemli olmadığını söyler ama en çok görselliği için çaba harcar. Pek çok insan zamanının çoğunu kıyafet seçerken, makyaj malzemesi beğenirken ya da güzellik salonlarında geçirir. Oysa güzel görünmenin yoğun makyajdan ve gösterişli elbiselerden daha basit kuralları vardır.

karma cilt
karma cilt

Şüphesiz ilk şartı temiz olmaktır. Temiz bir beden, temiz saçlar, temiz elbiseler kendisine özen gösteren bir insan olduğunuz izlenimi için olmazsa olmazdır. Işıl ışıl doğal görünümlü bir cilt sizi hem sağlıklı hem de bakımlı gösterecektir. Üstelik böyle bir cilde sahip olmak için çok pahalı kozmetiklere ve estetik merkezlerine gitmeye ihtiyacınız da yok. Cildinizi tanıyarak işe başlayabilirsiniz. Böylece evinizde kendi kendinize yapabileceğiniz doğru uygulamalarla arzu ettiğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Doğal Cilt Temizleyiciler

Temizlenmesi ve bakımı en zor cilt tipi karma çittir. Kuru ve yağlı ciltlerin kendilerine özel temizleme yöntemleri varken T bölgesi yağlı geri kalanı kuru karma bir cildiniz varsa nasıl temizleneceğini keşfetmek bazen oldukça zor olur.  Yağlı ciltler için uygun yoğun kıvamlı ürünler cildin kuru kısımlarını tahriş edebilir. Kuru ciltler için kullanılan daha hafif temizleyiciler de yağlı bölgeyi temizlemeyebilir. Temizlenmeyen yağlı cilt ise akne ve siyah noktalara sebebiyet verir.  Oysa evinizde her zaman bulunabilecek doğal malzemelerle bu sorunu çözebilirsiniz.

karma cilt temizliği
karma cilt temizliği

Mesela keyif için pişirdiğiniz Türk kahvesinin telvesi ile yüzünüze masaj yaparsanız kurutmadan fazla yağı ve kiri arındırabilirsiniz. Haftada bir bal ve limonlu maske yaptığınızda cildiniz hem beslenir hem de yumuşacık olur. İnce bir peçeteyi T bölgenize yayıp bir fırça yardımı ile üzerine yumurta akı sürerek on dakika bekletin, kuruyan peçeteyi yavaş yavaş kaldırdığınızda siyah noktalarınızdan kurtulmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.  Banyo sonrasında parmaklarınızı hafif sürterek dairesel hareketlerle yüzünüzde gezdirdiğinizde ölü derinin temizlendiğini fark edeceksiniz, sonrasında zeytin yağlı doğal sabun ve ılık su yardımıyla taptaze bir cilde kavuşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir