Teknoloji

Kent Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnsan nüfusu giderek artıyor ve özellikle büyükşehirlerde nüfus oranında yüksek bir artış gözleniyor. Kentlerde iş olanağının daha yüksek olması ve daha iyi bir yaşam şansının sunulması birçok kişiyi büyükşehirlere çekerken, nüfusun artmasıyla birlikte sorunlar da beraberinde geliyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi nüfusun yoğun olduğu şehirlerde güvenlik güçleri ne kadar denetim yaparsa yapsın suç oranlarının yüksek olduğunu görüyoruz. Huzurlu bir yaşamın sürdürülebilmesi açısından toplum güvenliğinin sağlanması şarttır. Bunu hayata geçirmek için ise sadece Emniyet güçlerinin sayısını artırmak elbette yeterli olmaz. İşte bu konuda devreye kent güvenlik sistemleri girer.

kent güvenlik sistemi
kent güvenlik sistemi

Kent güvenlik sistemi sayesinde toplum huzurunu kaçıran durumlara müdahale edilebilir ve suçlular için caydırıcı olacağından suç oranlarında azalma görülür. Ekin Technology imzalı kent güvenlik sistemleri sayesinde şehir sürekli olarak izlenme halindedir. 7 gün 24 saat boyunca şehir izlenir ve bu durum sonucunda suç ya da suçluların tespiti kolaylaşır. Güvenlik güçlerinin her sokak başında suç anını beklemesi mümkün değildir ve her detayı göremeyecekleri de bilinir. Kent güvenlik sistemi ise onların işini kolaylaştırarak şehri sürekli izleme halindedir. Herhangi bir sorun oluştuğunda kent güvenlik çözümleri için kullanılan sistemlerin kayıtları incelenerek suçun tespit edilmesi sağlanır.

Kent Güvenlik Sistemleri Neden Gereklidir?

Yaşam alanlarımızda huzurlu olabilmenin yolu güvenlikten geçiyor. Güvenlik konusunda her zaman titiz davranıyor ve kendimizi güvende hissetmek istiyoruz. Özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda kalabalık ve kargaşayı fırsat bilen kişiler güvenliğimizi tehdit ediyor diyebiliriz. Hemen hepimiz kalabalık insan grupları içerisinden geçerken çantamıza, cüzdanımıza sahip çıkmaya çalışırız. Olası bir kapkaç durumunun yaşanması ihtimali akıllara gelir. İşte böyle durumlarda kent güvenlik yönetim sistemleri daha büyük bir ihtiyaç haline geliyor. Şehrin işlek caddesinde kabalığı fırsat bilerek kapkaç yapan kişi güvenlik sistemlerine entegre olarak çalışan yüz tanıma sistemi sayesinde kolaylıkla tespit edilerek cezalandırılması mümkün hale geliyor. Sürekli olarak kayıt altına olan kamera yüzleri algılıyor ve veri bankasına gönderiyor.

kgys
kgys

Orada yapılan karşılaştırmalar sonucunda daha önce sisteme kayıtlı durumda bulunan kişiyle eşleşmesi halinde suçlu da tespit edilmiş oluyor. Güvenlik güçlerinin ortamda bulunmamasını fırsat bilerek suç oluşturan kişiler kent güvenlik sistemleri sayesinde her an tespit edilebiliyor. Suçun ve suçlunun tespitinde iyi bir yardımcı olan güvenlik sistemleri termal görüntüleme sayesinde bireysel bir temas olmadan güvenliğin sağlanmasına da yardımcı oluyor. Özellikle havaalanları gibi noktalarda termal görüntüleme sistemlerinin kullanımı tercih edilirken, ihtiyaçlara yönelik olarak oluşturulan kent güvenlik çözümleri güvenlik güçlerinin işini kolaylaştırmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir