Yaşam

Sevgililer Günü Kutlamalı mı Kutlamamalı mı?

İnsan yaşamını değerli anlamlı kılan, heyecan katan, sosyalleşmesine olanak veren, günlük yaşamın rutininden kurtaran kimi zaman can sıkıntısını gidermesine yardımcı olan günler var. Bunlar insanların icat ettiği ve ağırlıklı olarak dünyanın her yerinde dinsel, ülkesel nedenlerle farklılık gösterse de kutlanan günler.

Dini bayramlar, ulusal bayramlar, doğum günleri, evlilik yıl dönümleri, yılbaşı, anneler günü, babalar günü ve elbette sevgililer günü yani 14 Şubat.

sevgililer günü
sevgililer günü

Her ne kadar vahşi yahşi kapitalizmin bir dayatma aracı olarak da görülse her ne kadar tüketim çılgınlığına neden olduğu gibi bir genel kanı olsa da insanlar yine de bu günü eğer sevgilisi varsa kutlamak istiyor özellikle kimi kadınların bu konuda çok daha hassas olduğu yadsınamayacak bir gerçek.

Elbette kutlamak isteyenler kutlamalı ama şunu da unutmamalı ki bu tüm diğer günler içinde geçerli. Sevgi bir emek ve paylaşım durumu. O yüzden kalıplara sığdırmadan yaşamak gerekiyor. İnsanların bu özel kabul edilen günleri gerçekten içlerinden geliyor ise içini boşaltmadan sığlaştırmadan, metalaştırmadan sevdiği insanla özel ve unutulmaz anlar geçireceği günler gibi değerlendirmeli.

14 şubat yemek
14 şubat yemek

Ya Sevgilisi Olmayanlar?

Ama kişinin eğer sevgilisi yoksa o zamanda bugün takıntı haline gelmemeli ve kişi kendisini sırf bugünü kutlayamadığından mutsuz ve yalnız hissetmemeli. En büyük hediyenin nefes almak düşünülerek belki de sevgilisi olmayanlar o gün kendilerine bir armağan almalı, kendisini şımartmalı ve bugünü fırsat bilip yapmayı ertelediği bir şeyi hiç zaman kaybetmeden hayata geçirmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir