Yaşam

Ütü Kireci Temizlenebilir mi?

Yaşantımız içerisinde ne olursa olsun yapmaktan kaçamadığımız işlerin başında ütü geliyor. Her zaman yeni giysilere sahip olmak kimseden beklenmez, ancak temiz ve ütülü olması beklenen bir şeydir. Çoğu zaman ütü tabanında meydana gelen kireç birikintileri ütünün beklenen performansı göstermesini engeller. Bu hem daha fazla zaman hem de daha fazla zahmet anlamına gelir. Ancak ütü kireci temizlendiği takdirde çok daha kısa sürede pürüzsüz ütü yapmak mümkün olacaktır.

kireçlemiş ütü
kireçlemiş ütü

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü kireci temizlemenin bilinen en kolay yolu ve sağlıklı sonuç alınan yolu, limon tuzu yöntemidir. Bayanların en sık tercih ettiği bu ütü kireci temizleme yönteminde yapmanız gereken ilk şey bir miktar limon tuzunu suyla birlikte kaynatmaktır. Ocağa iki bardak su koyun, içerisine 5-6 adet limon tuzu atın ve bu karışımı kaynatın. Kaynadıktan sonra bu suyu ütü haznesine almanız gerekecektir. Hazneye döktükten sonra limonun her yere yayılabilmesi için buhar düğmesini kullanmalısınız. Birkaç kez buhar düğmesini kullandıktan sonra bu suyu boşaltabilirsiniz.

ütü temizliği
ütü temizliği

Ütü kireci temizlemede kullanılan doğal yöntemlerden bir diğeri de beyaz sirke ve su karşımı işlemidir. Aynı oranlarda beyaz sirke ve suyu karıştırarak ütünüm su haznesine dökebilir ve yine buhar düğmesini kullanarak kirecin dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ütüde biriken kireçten kurtulmak işte bu kadar kolay. Evde yapacağınız doğal uygulamalar sayesinde ütünüzden ilk gün ki performansı alabileceğinizi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir