Teknoloji

Kredi Kartı Nerede Satılır?

Kredi kartı bankaların, müşteri gelirine göre belirlemiş oldukları uygun bir limit doğrultusunda, fiziki olarak kendi namlarına özel bir basım ile oluşturulmuş kartlardır. Bu kartlar bir borç aracı veya bir kredi olarak nitelendirilebilir. Müşteriler dilediklerinde anlaşmalı POS cihazların geçerli olduğu yerlerde alışveriş yapabilir veya nakit avans kullanabilirler.

Kredi kartları ekonomi anlamında bireylere  kolaylık sağlarken ülke açısından da nakit dolaşımının azalmasına sebep olup, ekonominin kayıt altında tutulmasını sağlamaktadırlar. Vergi gelirleri açısından da oldukça önemli paya sahiptirler.

Bu Kartlara Nasıl Sahip Olabiliriz?

Bu kartlar için banka veya finans kuruluşuna direkt olarak başvurulabilir. Bu kuruluşlar genelde müşterinin detaylı gelir bilgisi ile birlikte bazı detay içeren kişisel bilgilerinin de olduğu formu doldurmalarını talep ederler. Sonrasında ilgili değerlendirmeler yapıldıktan sonra onay verilirse kart müşterinin belirlediği adrese uygun bir limit belirlendikten sonra yönlendirilir.

Kart Başvuruları Nereye Yapılır?

Kredi kartına sahip olmak istediğimiz banka veya finansal kuruluşu belirledikten sonra kredi kartını hangi kanal vasıtasıyla satın almak istediğimizi belirlemek olacaktır. Bu kanalları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Şubeye Başvuru: Direkt olarak kartını kullanmak istediğimiz bankanın en yakın şubesine gidip, müşteri temsilcileri vasıtasıyla istediğimiz limiti de belirterek bir form doldurup gerekli belgeleri imzalamamız yeterlidir. Sonrasında onay veya red durumuna göre kişilere bilgilendirme sağlanır.

İnternet Bankacılığı: Müşterisi olduğumuz bir bankanın internet veya mobil bankacılığı uygulamasını kullanıyorsak online olarak da form doldurabiliriz. Bu işlem zaman problemi yaşayan bireyler için daha avantajlı olacaktır.

Telefon Bankacılığı: Günümüzde sık tercih edilen yöntemlerden biri de telefon bankacılığıdır. Her bankanın kendine özel oluşturmuş olduğu bir müşteri hizmetleri numarası bulunmakta olup, başvurular telefon bankacılığı yolu ile de müşteri temsilcisi tarafından sağlanmaktadır.

SMS Yolu ile Başvuru: Belirlenecek en pratik yollardan biri SMS ile başvuru olabilir. Kısa bir mesaj ile her bankanın belirlemiş olduğu kodlar ve numaralar doğrultusunda başvuru sağlanabilir. SMS talebi alındıktan sonra kişilere ön onay mesajı gönderilir. Eğer kart talebi uygun ise müşteri temsilcileri tarafından aranarak başvuru işlemi daha detaylı bir şekilde alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir