Sağlık

Maden Suyu mu Soda mı?

Maden suyu ile soda aynı şey değil. Ama böyle bir kafa karışıklığımız var. Yer kabuğunun derinliklerinde, uygun jeolojik şartlar sonucu oluşan, bir veya birden fazla kaynaktan yeryüzüne kendiliğinden veya teknik usullerle çıkarılan, mineral içeriği ve diğer bileşenleriyle tanımlanan, her türlü kirlenme riskine karşı korunmuş, bir litresinde 1000 miligramın üstünde eriyik mineral ve 250 miligramın üzerinde doğal karbondioksit gazı bulunan sulara doğal maden suyu deniyor.

maden suyu
maden suyu

Soda ise, tasfiye edilmiş içme suyuna karbondioksit gazı ilave edilerek elde edilen yapay bir içecek. Doğal maden suları sindirim sisteminin dostu. Akla sadece yemek sonrası içildiği gelmesin. Günün her saati içilebilir. Maden suyu böbreklerin, idrar yollarının ve safra kesesinin dostu. Kabızlığın doğal bir çaresi. Yetişme çağındaki çocuklarda ve kadınlarda kemik yapısının güçlendirilmesi için yararlı. İçindeki magnezyum mineralinden dolayı kalp ve damarların sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

soda
soda

Kalsiyumu kemiklere gidiyor, florür ise dişleri kuvvetlendiriyor. Bazen maden suyunun zayıflatıcı etkisinden bile söz ediliyor. Bu tam olarak kanıtlanmasa bile diyet süresince bol bol su içmenin yanında günde bir iki şişe maden suyu içmek bütün diyetisyenlerin önerdiği bir usul. Maden sularını çeşitli meyve karışımları ile tatlandırarak da içebilirsiniz. Öğütücüden geçirdiğiniz tek meyveyi ya da meyve karışımlarını iki kaşık karışım- bir şişe maden suyu şeklinde bölerseniz lezzetli ve sağlıklı içecekler elde etmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir