Yaşam

Mermer Tezgâh Almadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Mutfak restorasyonuna giriyorsanız, mermerin güzel dış cephesinin birkaç sır sakladığını bilmelisiniz. Tamamen  kötü değil ama bir yatırım yapmaya sıra gelince, alacağınız malzemenin avantajlarını ve dezavantajlarını tartmak gerekir.

Mutfak mermer tezgah
Mutfak mermer tezgah

1- Mermer bakım gerektirir mi?

Mermerin zafiyeti (şarap, meyve suyu ve yağ gibi) derinleşen ajanlara karşı savunmasız olmasıdır ve bu olduğunda, tersine dönmek zordur, bu nedenle hasar görmemesi için kurulum sırasında yüzeyi profesyonel olarak sızdırmaz hale getirmek esastır. Ne yazık ki, en az yılda 1, sızdırmazlık işlemi olan mermer cilalamayı tekrarlamak gerekir.

2- Bazı Çizikler Görmeye Hazır Olun

Eğer mermer tezgâhınızda limon dilimlemeye kalkarsanız, limon asidi cila veya dolguları kaldırır ve matlaştırır, onu çizilmelere karşı daha savunmasız hale getirir. Mermer, granit gibi diğer dayanıklı taşlardan çok daha yumuşaktır. Bu nedenle, metal eşyalar ile sert darbelerden de kaçınmalısınız.

  1. Mutfak Trendi Mermer

Şık yüzeyler, altın, pirinç veya krom ile eşleştirildiğinde monokromatik, modern ve dişil görünüyor. Mermerin çok yönlü tasarım stilleri ile çalışabilme kabiliyeti göz önüne alındığında, şu an neden trend olduğu anlaşılıyor. Yine de cam gibi bir yüzey arıyorsanız muhtemelen bunu atlamak isteyeceksinizdir.

Mermer tezgah
Mermer tezgah
  1. Ekonomik Mermerler

Nadir mermerler daha beyaz bir yüzey ve daha çarpıcı damar versiyonu sunar ve fiyat etiketi yükselir. Ancak (daha yumuşak damarlar içeren kumtaşı versiyonu gibi) türüne göre daha ucuz veya makul fiyatlı mermer tezgâhlar satın almanız mümkün. Maalesef, internetin dört bir yanında gördüğünüz mermerlerin çoğu uygun fiyatlı olmayabilir.

  1. Mermer, ısıya dayanıklı mı?

Evet, dayanıklıdır, ama yine de dikkatli olmalısınız. Taş, ısıya dayanıklı olduğundan (kalitesine göre) mutfakta pişirme işi için iyi bir seçenek haline geliyor. Yüksek sıcaklıklara dayanma kabiliyeti rağmen, mermerin yüzeyinde solma veya yanık izi riski için bir nihale kullanımınızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir