Yaşam

Almanya’da Bataryaya Dönüştürülen Kömür Madeni

Almanya’da bulunan bir kömür madeni, ülkenin yenilenebilir kaynaklardan elde ettiği enerjiyi depolamak üzere bir bataryaya dönüştürülecek. 1974 yılında açılan ve o tarihten beri Alman endüstrisi için kömür çıkarılan Prosper-Haniel kömür madeni, kısa bir süre sonra 200 megawatt kapasiteli bir hidroelektrik rezervi haline getirilecek. Yerden yaklaşık olarak 610 metre derinde yer alan kömür madeni, bu dönüşüm işlemi bittiğinde 400 bin konuta elektrik enerjisi sağlayacak bir batarya olarak hizmet verecek. Maden de 2018 yılında tamamen kapatılacak. Bu, yenilenebilir kaynaklardan büyük miktarda enerji üreten Almanya gibi bir ülke için oldukça yüksek bir yedekleme kapasitesi.

Bu büyük batarya iki odacık arasında su pompalayarak enerjiyi depoluyor. Alttaki ve üstteki odalar türbinli borular yoluyla birbirine bağlanıyor. Enerji talebi yüksek olduğu zaman, üst odadaki su bu borular yoluyla alt odaya taşınıyor ve böylece elektrik üretiliyor. Talep azaldığındaysa, şebekede bulunan az miktardaki enerji kullanılarak, su yine pompalar aracılığıyla, üst odaya yeniden dolduruluyor.

almanya kömür madeni
almanya kömür madeni

Maden işçileri için yeni istihdam fırsatı

Bu tür enerji depolama tesisleri sadece yenilenebilir enerji tesislerinden sağlanan enerjiyi depolamak üzere kullanılmıyor, aynı zamanda istihdam da sağlıyor. Bu kömür madeninin gelecek yıl kapanacağı için işinden olacak işçilere yeni bir istihdam yaratılarak, bu işçiler yeniden ekonomiye kazandırılacak. Aynı zamanda, bu tür bir tesisin yapımında, kömür madeni işçilerinden bu işi isteyenler için bir eğitim programı hazırlanarak, çalışacakları işe kolayca uyum sağlamaları mümkün kılınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir