GüzellikSağlık

Saç Ekimi Nedir, Kimlere Uygulanır?

Saç ekimi saçlarını kaybetmeye başlamış kişilere uygulanır. Kıl köklerinin saçsız bölgeye nakledilmesi işlemi olarak da tanımlanabilir. Saç ekiminde en önemli şey, canlı saç köklerinin bulunduğu bölgeden alınarak saç olmayan bölgeye doğru bir teknikle taşınmasıdır. Özellikle erkeklerin başvurduğu bir yöntem olan saç ekiminde saç kökleri yoğun olarak ense ve başın yan kısmından alınır.

Erkeklerde saç dökülmesi genellikle başın ortasından ve alından başlar.  Erkek tipi saç dökülmesinden şikayetçi olanların başvurdukları bir yöntem olan saç ekim işlemi saçların yeniden canlanmasını ve çıkmasını sağlar.

Erkek tipi saç dökülmesine neden olan faktörlerin başında genetik yatkınlık gelir. Erkeklik hormonunun azalması ile birlikte saçlarda azalma ve dökülme görülür. Çoğu zaman dökülme o denli yoğundur ki kelleşme söz konusu olabilir. Saçları üreten hücrelerin ölmesi ile meydana gelen dökülme ve kellik sorunu saç ekim işlemi ile artık estetik bir sorun olmaktan çıkıyor. Günümüzde birçok erkek dökülen saçlarını kazanmak için saç ekimi yaptırıyor.

Saç Ekimi Kimlere Yapılır

Saç ekim işlemi hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Saç dökülmesi ve kellik problemi ile karşı karşıya kalan herkes saç ektirebilir. Saç ektirmek için ideal bir yaş var mıdır? Evet, vardır. Erkeklerde 40’lı yaşlara kadar saç dökülmesi devam eder. Bu nedenle 40’lı yaşlardan önce yapılan saç ektirme işlemi sonrası saçların dökülmesi devam edeceğinden kellik riski de devam eder. 40’lı yaşlardan sonra saç dökülme hızı azalır. Saç ektirmek için erkeklerde en ideal yaş 40 yaş üstüdür dersek yanlış bilgi vermemiş oluruz.

Saç Ekiminin Zararı Var mıdır?

Saç ekimi zararlı bir işlem değildir. Ancak saç ekim işlemi mutlaka hastane ortamında yapılmalıdır. Temiz ve hijyenik ortamda yapılmayan işlemlerde enfeksiyon riski bulunur. Bu nedenle operasyonun yapıldığı ortamın hastane şartlarında temiz ve hijyenik merkezler olmasına dikkat etmek gerekir.

Saç ekimi FUT ve FUE tekniği olmak üzere iki şekilde yapılır. FUT tekniği tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artık pek kullanılmıyor. FUE tekniği tüm dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan saç ekim tekniğidir. FUE tekniğinde ağrı, kan ve iz yoktur. Bu nedenle bu teknik FUT tekniğinden daha çok tercih ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir