Yaşam

Masa Tenisi Nedir?

Günümüze yaygın olarak yapılan bu salon sporunun tarihi pek de eski sayılmaz. Masa tenisi genellikle düz, sert, genellikle yeşil renkli dikdörtgen bir masada oynanır. Çok hızlı oynanan bir oyun olduğu için oyuncuların rahat hareket edebileceği büyüklüğe sahip olan masalar tercih edilir.

Masa tenisinin kuralları tenis ile büyük oranda benzerlik gösterir. Oyun esnasında görme ile ilgili bir sıkıntı yaşanmaması için masa dikkatli bir şekilde aydınlatılır. Oyunu oynamak için kullanılan raketler genellikle kauçuk ya da plastik yapıya sahiptir. Gelişmiş ülkelerde büyük ilgi gören masa tenisi ülkemize de yakın zamanda ilgi görmeye başlamıştır. İnsanların kendisini bu spor dalında geliştirebileceği kurslar açılmıştır.

Masa tenisi kuralları nelerdir?

Masa tenisi tenis ile kural bakımından büyük benzerlikler gösteriyor. İki kişinin karşılıkla oynamak suretiyle oynanan oyunda en önemli kural raket aracılığıyla rakibe gönderilen topun saha dışına çıkmaması kuralıdır. Oyun 3 veya 5 set olarak oynanır. Kendi sahasına gelen topu oyuncu bir defa zıplayan topu rakibin sahasına göndermeye çalışır.

Bunu kurallar çerçevesinde gerçekleştiremeyen oyuncu rakibine bir sayı vermiş kabul edilir. Her sayıdan sonra oyunun başlaması için servis atılır. Toplamda 21 servis kazanan taraf servisi de kazanmış kabul edilir.

Masa tenisinin faydaları nelerdir?

Masa tenisi yaşam kalitenizi arttırmanızı sağlar. Kalp rahatsızlığını sınırlandırır. Yüksek tansiyon riskini ez aza indirir. Kandaki yoğunlaşmayı azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir