Teknoloji

Akıllı Şehir Sistemi Nedir?

Ülkemizde günden güne sürekli bir şekilde artan bir nüfus durumu söz konusudur. Artan nüfus beraberinde birçok problemi de getiriyor. Buna örnek olarak nüfus artışı ile beraber artan taşıt sayısı, ihtiyaçlar, güvenlik durumları ve benzeri gibi.

 

Yaşanılan bu olumsuzluklar teknoloji keşifçileri tarafından fark edilmiş ve ekin teknoloji firma olarak akıllı şehir sistemi olarak nitelendirilecek birçok hizmeti ortaya koymuştur. Bunlar yüz tanıma sistemleri, video yönetim sistemi, video içerik analizi, akıllı trafik sistemleridir. Şehir güvenliğine ek olarak trafik güvenliğini sağlayan plaka okuma sistemi,  kırmızı ışık ihlal sistemi, hız ihlal sistemi, akıllı devriye sistemleri ve dinamik trafik yönetimi gibi birçok çözüm üretmiştir.

 

Akıllı Şehir Sistemi Kapsamındaki Çözümler

 

İnsan nüfusunun yüksek olduğu şehirlerde güvenliğin her alanda sağlanması şarttır. Yani bu bağlamda ekin teknolojinin en yüksek kalitedeki kent güvenlik sistemlerini kapsamında ürettiği ürünleri elde edebilirsiniz. Ekin teknoloji akıllı şehir sistemi kapsamındaki tüm ürünlerinde kalite, hız ve güvenilir sonuç gibi önemli özellikler taşır. Ayrıca sistemler sayesinde trafikte iken herkes güvenlik kurallarına daha fazla uyum gösteriyor. Yani ürünler yanlış eylemden caydırıcılık sağlıyor. Denetim mekanizması işlevi de gören sistemler asayişi sağlamasına ek olarak toplumsal huzuru koruma işini de yerine getiriyor.

 

Akıllı şehir sistemi bünyesinde gerçekleştirilen akıllı trafik çözümlerindeki amaç trafikteki araç sahiplerini bilinçlendirmek ve trafik güvenliğini daha etkin şekilde sağlamaya yönelik teknolojik faaliyetlerde bulunmaktır.

 

Video Yönetim Sistemi ve Video İçerik Analizi Nedir?

 

Diğer bir çözüm olan video yönetim sisteminde ise bürük şehirlerde uygulanan her türlü güvenlik kapsamlı sistemlerin tek bir elden ve merkezden yönetimini sağlayabilme avantajı bulunur. Çalışmaların tek merkezden kontrolünü bu sayede sağlayabiliyorsunuz.

 

Akıllı şehir sistemi kapsamında diğer bir sistem ise video içerik analizidir. Video içerik analizi ile uzun video görüntülerinin analizini, gerekli durumlar için alarmlar üretilmesini ve çabuk aksiyon alımını sağlama işlevi görülür. Bu sayede insan hatasına yer verilmediği için sorunların ulaşımına ve çözümüne büyük hız ve netlik getiriliyor. Örneğin şüpheli şahıs algılama, sınır ihlali tespiti, yangın ve duman algılama, şüpheli nesne tespiti ve kayıp nesne tespiti hızla sağlanmış oluyor.

 

Plaka Tanıma Sistemi

 

Plaka tanıma sistem ile hız ve kırmızı ışık gibi önemli trafik kurallarının ihlalinin tespitinde kullanılır.  En net ve en doğru sonuçları verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir