Sağlık

Horlama İle İlgili Kesin Çözümler

Uyku halindeyken üst solunum yollarının daralması ve bu dar alanda hızla geçmeye çalışan havanın, bölgedeki bazı dokuların titreştirmesi sonucu çıkan gürültülü ses olarak kısa bir şekilde açıklayabileceğimiz horlama, büyük bir yüzdeyle genel bir sorundur. Bazı durumlarda boşanma nedeni bile olabilen horlamalar, pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Strese bağlı olarak gelişen çeşitli rahatsızlıklar, sigara ve alkol kullanımı en çok bilinen nedenler olmakla birlikte, daha birçok sebebe dayalı olarak ortaya çıkabilen bir sorundur.

Bir veya birden fazla rahatsızlığın belirtisi olarak algılanabileceği ve bu sebeple neyin neden olduğunun bulunmasının sağlığımız açısından önemli olması, horlama sorununun mutlaka dikkate alınmasını gerektirir. Yaşam kalitemizin düşmesine, iyi uyuyamam, uyurken doğru nefes alınamadığı için yorgun uyanma, çevredeki kişilerin de rahatsız edilmesi sonucunda onlarında düzgün uyuyamamasına neden olması ciddiye alınması gereken rahatsızlıklar arasında horlamaları sokar.

Buteyko Metodu İle Horlama Tedavisi

Konuyla ilgili cerrahi operasyonlar da dahil olmak üzere çeşitli çözümler mevcuttur ve tüm çözümler uygulanmadan önce mutlaka horlamaya neyin neden olduğu doğru bir şekilde tespit edilmektedir. Buteyko nefes metodu, Profesör doktor Konstantin Buteyko tarafından uzun yıllara dayanan bir araştırma ve geliştirme süreci sonucun oluşturulmuş bir metot olarak, dünya genelinde kullanılan ve horlamayla birlikte birçok konuda yaşam kalitesini arttıran sonuçlar ortaya koyan metodolojidir. Temel anlamda doğru ve yeterli şekilde nefes almanın öğrenilmesini amaçlayan bu metod sayesinde, doğru ve yeterli şekilde alınan hava, vücudumuz üzerinde önceden tahmin bile edilemeyecek oranda faydalar ortaya koyar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir