DiyetModa

Spor Giyim Nasıl Olmalı?

Spor yaparken kıyafet seçiminin doğru yapılması motivasyonu artırır. Spor giyim, özel olarak hazırlanmış kıyafetlerden oluşur. Spor yaparken, günlük kıyafetlerle yapmamalısınız. Enerjinizi yüksek tutmak ve spora konsantre olmak için doğru kıyafetin seçilmesi gerekir. Yapacağınız sporun türüne göre kıyafetleri seçmeniz de ayrıntıdır. İlk olarak ayakkabı seçiminizi iyi yapmalı ve rahat olmalısınız. Yanlış ayakkabı ile saatlerce ayakta durmak bel ve boyun şikâyetlerini artırır. Hava şartlarına uygun spor ayakkabı modellerini seçerek, ayak sağlığınızı korumuş olursunuz.

Spor Yaparken Doğru Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Spor yaparken, aşırı bol kıyafetler giyerseniz, hareketleri yaparken, kıyafetlerin ayağınıza ya da elinize takılmasına neden olabilirsiniz. Spor giyim, bedene oturmalı, sıkı ya da dar olmamalıdır. Rahat kıyafetler, esneklik açısından iyi olduğu için hareket yaparken zorlanmamanızı sağlar. Egzersiz yaparken hava şartlarına uygun kıyafet seçmeniz de önemli bir ayrıntıdır. Dışarıda yapacaksanız, havanın güneşli ya da yağmurlu olmasına göre uygun giyim seçmelisiniz. Yağmurlu havalarda pamuklu kıyafetler giymeyin, ıslandığında ağırlaşır. Güneşli havalarda mutlaka şapka takarak sporunuzu yapmalısınız.

Spor Giyim Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Spor yaparken bazı kişiler terlemek için kalın giyer. Kalın giymeye gerek yoktur. Vücut ısısı spor esnasında yükseldiği için terleme durumu yaşayacaksınız. Teri emen ve dışarıya veren kaliteli spor kıyafetlerini tercih etmelisiniz. Spor yaparken geliştirilmiş özel kıyafetler, vücut ısısını belli noktada tutar. Doğru kıyafet seçimi ile sizler sporun ciddiliğini hissedersiniz. Kendi vücudunuza uygun ve terletmeyen cinste kumaşlardan yapılan giyimlerden yana alışverişinizi yapmanız uygundur.

Spor Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Spor yaparken sizleri rahat ettirecek özel spor ayakkabıları giymeniz gereklidir. İnce tabanlı ayakkabılar spor için elverişli olmaz. Ağır yük kaldırma durumunda, ince tabanlı ayakkabılar, ayaklarınızda topuk dikeni olması riskini artırır.  Ayak tabanınızla uyumlu ayakkabılar seçilmelidir. Ayakkabıların terletmemesi ve ayakları sıkmaması sporu rahat yapmanızı sağlar.  Spor ayakkabı alırken özellikle ayağınızı yukarı ve aşağıya doğru hareket ettirin. Ayakuçlarınız havayı hissediyorsa, ayakkabı seçiminiz doğrudur. Çorap seçimi de aynı özende seçilmeli ve pamuklu olanlar giyilmelidir. Spor ayakkabı, uygun eldiven seçimi ile sporunuzda bedeninize zarar vermeyecek ve rahat hareketlerinizi yapacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir