Sağlık

Varis Nedir ve Nasıl Oluşur?

Bacaklarda olan toplardamarlar zamanla düzensiz ve büklümlü biçimde uzar. Genişleyip, kıvrımlar oluşturur. Kıvrılma yapmış olan bu toplardamarlara varis denir Antik Yunan döneminden bu yana bilinen bir hastalık olan varis, heykellerde dahi yer almıştır. Varis, ciddi morarmalara kadar insanlar tarafından pek önemsenmez.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis, bacaklarda ağrı ile kendini gösterir. İlk olarak ince kılcal damarlar belirginleşir. İnce kılcal damarlar zamanla genişler. Varis ileri durumlarda renk değişmeleri, morarmalar ile kendini belirgin şekilde gösterir. Varis sırasında bacaklar şişer, ağrılar artar. Cilt esnekliğini kaybettiği için sert görünümler olur ve en sonunda yaralarla kendini iyice belli eder.

varis tedavisi
varis tedavisi

 

Varis Oluşmadan Önce Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Varis kendini belli eden bir hastalık çeşidi olup, sizler morarma evresine gelmeden önlem almanız gerekir. Kozmetik ya da estetik sorunu görülür ve dikkate alınmaz. Doğru zamanda tedavi edilmezse, damar içinde pıhtılaşmayla beraber iltihaplanmalar oluşur. Damar tıkanıklığı zamanla damar içerisinde pıhtılaşır ve pıhtı koparak zamanla akciğeri tıkamasına neden olur. Bacaklarda olan toplardamarlar içinde kanın kalbe akışını sağlayan ve tek yönlü çalışan kapakçıklar bulunur. Kapakçıklar işlevini kaybettiği zaman kan geriye doğru kaçar. Sonuç olarak toplardamar içerisinde basınç yükselir ve deri altında olan toplardamarlar genişleyerek varis durumuna dönüşmesine neden olur.

Varis Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılır?

Yaş ilerledikçe özellikle 40 yaş üzerinde toplardamar ile kapakçıkların zayıflamasıyla oluşmaya başlar. Kadınlarda özellikle, alt karın ç organlarının yapısı ile beraber adet döneminde kanın geri dönmesi durumunda varis artışları görülür. Varis genetik bir durum olduğu için ailede varsa çocuklarda da olma olasılığı yüksektir. Hormonol değişiklikler sebebiyle gebelik durumunun ilk altı ayında belirtiler görülür. Şişman insanlarda görülme olasılığı fazladır. Uzun süre ayakta kalan kişilerin varise yakalanma oranları yüksektir.

varis
varis

 

Varisli damarlar deri yüzeyinde kendini belli eder. Belirtilerini ağrılar ile gösterir. Bacaklar çoğunlukla gün içerisinde şişer. Varis sorunları ilerlemeye başladığında bacakta renk değişmeleri oluşur. En son nokta ise yaraların belirginleşmesidir. Ameliyat ve lazer ile tedavi yöntemleri bulunur. Varis tedavisinin başarılı geçmesi için sizler ilk belirtilerde doktorunuza danışmanız gerekir.

Varis Durumlarında Kişilerde Nasıl Şikâyetler Olur?

Cilt altında varisli damarlar hemen kendini belli eder. Örümcek ağı gibi küçük olabileceği gibi solucan tarzında çeşitli kıvrımlar şeklinde de kendini sergiler. Gece kramplar v bacakların aşırı ağrıması belirtileridir. Bacaklarda sık sık ödemler belirir. Ayakta kalan kişilerde özellikle gece şişmeler görülür. Bacakları yukarı kaldırma ile ağrıların önüne kısa süreliğine geçilir. Bacaklarda; kaşınma, yanma hissi, leke ya da kaşıntılı lezyonlar görülür. İleri vakalarda varislerde kanama belirtileri görülmeye başlar. Varis, tedavi edilen bir hastalık çeşididir. Devamlı varis çorabı giymek kişide psikolojik olarak sıkıntı yaratabilir. İlk belirtiler başladığı an doktora giderek durumu hemen önlem altına alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir