Finans

Sumağın Faydaları Nelerdir

Baharatgiller içinde bazı ürünler vardır ki hem yemeğe lezzet katıyor, hem de insan sağlığına büyük yarar sağlıyor. Bu baharat türlerinden birisi ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen sumak’tır. Kahverengi ve küçük meyveleri olan bu bitki ekşi bir tada sahiptir. Günümüzde Türk mutfağında çok yaygın olarak tüketilen sumak yemeklerde kullanılan baharat olmasının dışında birçok hastalığa karşı da koruma sağlayan bir üründür.

Sumağın yapılan araştırmalarda bilinen bir çok faydası vardır. C vitamini deposu olan sumak antikoksidan deposu olarak bilinir. Mucizevi özelliklere sahip olan sumak, aynı zamanda insanları kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. İshale iyi gelen sumak şeker hastalığına karşı da iyi geldiği ifade edilir.

Sumak Hangi Hastalıklara Fayda Sağlar

Yapılan incelemede sumağın artrit gibi kemik rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi deri iltihabına karşı  da fayda sağlar. Sumağın sadece kendisi değil yaprakları da faydalıdır. Sumak yapraklarından hazırlanan lapa şeklindeki karışım deri döküntülerini de iyileştirme ihtimali vardır. Sumak özellikle yaşlı insanlarda çok sık görülen idrar kaçırma hastalıklarına karşı da iyi gelir.

Mantı, kebap ve daha birçok yemekte tercih edilen kış aylarında çok sık görülen grip nezle gibi hastalıklara karşı da koruyucu etkilidir. Bundan dolayı insanlar yaşadıkları soğuk algınlığı hastalığında kimyevi karşıma sahip ilaçları tüketmek yerine doğal meyve, sebze ve baharatları kullanmalıdır. Sumak tüketiminde fazlaya kaçmaktan korunmak gerekir. Özellikle hipertansiyon hastaları sumaktan uzak durmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir