Sonbahar Kış Hastalıklarına Yakalanmamak İçin 10 Öneri

  1. Hastalıktan korunmak için mutlaka sonbahar başlarında ya da ortalarında hasta olmadan grip aşınızı vurdurmanız önerilir. Böylece tüm kış boyunca gribe karşı korunmuş olursunuz.
  2. Ellerinizi mutlaka sık sık yıkayın. Özellikle eve geldiğinizde, tuvalet sonrası ve yemek yemeden önce ellerin bol su ve sabun ile iyice dezenfekte edilmesi gerekir.
  3. Uykunun sağlıklı ve kaliteli olması da bağışıklık direncinizi artıracak olan bir detaydır. Çok uyumak değil kaliteli bir uyku uyumanız enfeksiyonlara karşı korunmanızı sağlayacaktır.
  4. Sonbahar ve kış aylarında sokağa çıkarken giyiminize dikkat etmeniz önerilir. Üşütmemenin yanı sıra sizi terletecek olan seçimlerde sağlık sorunlarına yakalanmanızı sağlayabilir.
  5. Sonbahar ve kış aylarında özellikle grip ya da soğuk algınlığına yakalanan kişilerden uzak durmanız ve temas halinde ise ellerinizi iyice dezenfekte etmeniz önerilir.
  6. Kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzaklaşmanız önerilir. Aynı zamanda havasız aklan yerlerde de uzun süre kalmamanız gerekir. Bu alanlarda virüsler kolaylıkla bulaşabilir. Evinizi de gün içinde mutlaka havalandırmaya özen gösterin.
  7. Ev içinde sıklıkla kullanılan kapı kolları, ışık anahtarları, mobilyalar ve benzeri alanların dezenfekte edilmesi de enfeksiyona yakalanma riskinizi düşürecektir.
  8. Bol bol su tüketerek toksinlerin vücudunuzdan uzaklaşmasını sağlamanız önerilir. Kış aylarında su tüketimini yaz aylarında olduğu gibi 2,5 litre olarak yer vermeniz önerilir.
  9. C vitamini açısından zengin olan besinlere mutlaka öğünlerinizde yer açın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir