Güzellik

Tırnak Bakımı

Tırnaklar “keratin” denilen koruyucu bir protein olan maddeden oluşurlar. Görevleri; parmak uçlarını darbelerden korumak ve küçük cisimleri rahat bir şekilde almayı sağlamaktır.

Tırnak Bakımı
Tırnak Bakımı

Tırnakların sağlıklı olması; metabolizmanızın düzgün işlediğine ve tırnaklarınızı etkili bir şekilde koruyabildiğinize işarettir. Sağlıklı tırnaklarda şu özellikler görülebilmelidir; Sert ama esnek olmalıdır. Düzgün yüzeyli ve koyu pembe renkte olmalıdır.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • Düzgün ve özenli manikür ve pedikür işlemi yapılmalıdır. Eğer evde kendi başınıza manikür ve pedikür işlemi yapacaksanız, kullanacağınız aletlerin steril ve hijyenik olmasına dikkat edin. Eğer herhangi bir güzellik salonunda bu işlemi yaptırıyorsanız, güvendiğiniz bir salona gidin ya da steril olmayan alet gördüğünüzde mutlaka değiştirilmesini talep edin.
  • Ayaklarda Bakım
    Ayaklarda Bakım
  • Eğer elde sık bulaşık yıkayan biri iseniz mutlaka eldiven kullanın.
  • Tırnaklarınızı güçlendirmek, rengi sararmış ise rengini açmak için evde uygulayabileceğiniz bazı pratik yöntemler kullanabilirsiniz. Örneğin; limon ve gliserini eşit miktarda cam bir kâsenin içinde karıştırın. Yatmadan önce tırnaklarınıza sürün. Uyandığınızda gözle görülür bir değişime şahit olacaksınız.
  • Oje ya da parlatıcı gibi kimyasal içerikli ürün seçiminde dikkatli olun. Kalitesiz ojeler tırnaklarınıza büyük zararlar verebilir. Ayrıca kurumuş ya da kullanım tarihi geçmiş oje ve parlatıcıları kesinlikle kullanmayın.
Bakımlı Tırnaklar
Bakımlı Tırnaklar

Tırnaklarınıza bazı kimyasalları tatbik ettiğinizde, mutlaka iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Pamuk üzerine aseton dökerek bu işlemi yapabileceğiniz gibi, asetonlu mendiller de kullanabilirsiniz. Tırnağınızın üzerinde bir süre beklettikten sonra, aşağı ve yukarı doğru hareketlerle tırnaklarınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir