Yaşam

Türkiye’de Görülmesi Gereken Doğal Göller

Türkiye coğrafi konumu gereği eşsiz güzelliklere sahip ülkedir. Aynı zamanda doğal göller bakımından da son derece zengindir. Türkiye’de görülmesi gereken birçok doğal güzellik var. Doğal güzellikler içinde tercihiniz göl ise görmeniz gereken ilk doğal göl, Karadeniz’in en doğusunda yer alan Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl’dür.

karagöl
karagöl

Renk cümbüşünün yaşandığı Karagöl dinlenmek isteyen insanların tercih ettiği turizm bölgesi olduğu gibi aynı zamanda fotoğraf tutkunlarının da favori mekanıdır. Görülmesi gereken ikinci doğal göl ise Bolu’da bulunan Yedigöller olmuştur. Zengin bitki örtüsüne sahip olan Yedigöller, yaz aylarında serinlemek isteyen insanların akınına uğrayan doğal göldür. Doğal göller içinde görülmesi gereken yerlerden birisi de Burdur’da bulunan Salda gölüdür.

Abant Gölü Nerededir

Türkiye’nin en derin ve temiz gölü olarak ifade edilen Salda gölü, eşsiz güzelliğe sahip krater göllerden birisidir. Ülkemizde görülmesi gereken doğal göllerden biriside birçok turizm dergisin kapağında yer alan Abant gölü olmuştur.

abant gölü
abant gölü

Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Abant gölü çevresi çam ve kayın ağaçları ile çevrili olup 4 mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir. Konumu gereği farklı olan doğal göllerden birisi de Isparta’da yer alan Eğirdir gölüdür. Ülkenin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, güneş ışığının durumuna göre de farklı renklere bürünen bir doğal göldür. Türkiye’nin en büyük gölü olan ve üzerinde 4 ada bulunan Van Gölü de mutlak suretle görülmesi gereken doğal göllerden birisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir