Yaşam

Ürgüp’te Gezilecek Yerler

Eski dönemlerde Bizans zamanında önemli bir din merkezi olan günümüzde Nevşehir iline bağılı Kapadokya bölgesinin en önemli şehirleri arasında yer alan Ürgüp gezilecek yerler bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir. Birçok tarihi mekân dışında doğal güzelliklerinde bulunduğu şehirde hoş bir tatil geçirebilirsiniz.

Temenni Tepesinde Ürgüp Manzarası

Ürgüp gezilecek yerlerin başında temenni tepesi gelmektedir. Ürgüp şehrine tepeden bakabileceğiniz aynı zamanda irili ufaklı türbelerin bulunduğu bir yer olması nedeniyle tarihte yolculuk yapabileceğiniz ve günün sonunda da muhteşem gün batımına şahitlik yapmanız gereken yerlerden biridir Temenni Tepesi.

Ürgüp’te Pembe Vadi Keyfi

Volkanik patlamalar sonunda denizler kurumuş ve neticesinde ise birçok çukur meydana gelmiştir bu alanda. Yanardağlar aktifliğini kaybedene kadar devam eden bu olay sonunda ise tüfler birikmiş ve rüzgârların etkisi ile aşınmalar meydana gelmiştir. Tam da bu kısımda yer alan Pembe Vadi’yi gezip görmeniz gerekmektedir. Tam bir doğal güzellik olan ve gözlerine inanamayacağınız bir eşsizliğe sahip olan bu alanda doğanın gücünü görebilirsiniz.

Ürgüp’te Kültürel Gezintiler

Ürgüp’te kültür gezinize başlayabileceğiniz ilk nokta ise Ürgüp Müzesi’dir. 1971 yılından bu yana hizmetlerine devam eden müze içerisinde Prehistorik dönemlerden başlayarak Osmanlı dönemi dâhil olmak üzere pek çok esere ev sahipliği yapmaktadır.

Aziz Theodore Kilisesi: üç farklı sanatçı tarafından yapılan kilise T şeklinde tasarlanmıştır. Orta kısmı kubbe ile kapatılan bir kilisedir.

Ürgüp ve Asmalı Konak

Türkiye’de bir dönem birçok kişi tarafından takip edilen dizinin çekimlerinin yapıldığı yer olan ve daha sonra dizinin dünyaya açılması ile yerli ve yabancı birçok turistin akı ettiği yerdir Asmalı Konak. Konak oldukça heybetli bir görünüme sahiptir. Ürgüp bölgesinde yer alan konak yörenin evleri hakkında da bilgi vermektedir.

Ürgüp gezilecek yerler arasında tarihi konakları ön plana çıkan ve gezerken keyif alacağınız Mustafapaşa Kasabası da bulunmaktadır. Ayrıca Ürgüp bölgesine gelmişken Uçhisar, Avanos, Göreme ve Ortahisar beldelerini de muhakkak gezmenizi tavsiye ediyoruz. Buralarda yer alan tarihi yerler dışında doğal güzelliklerle de kendinizden geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir