Finans

Üst Karın Bölgesindeki Yağ Birikimine Neden Olan 5 Sebep

Üst karın bölgesindeki yağ veya obezite, bu bölgede viseral yağ birikimine işaret eder ve bu da artmış bir bel ölçüsüne neden olur. Visseral yağ, karın duvarları ve organları arasında kalan bir tür yağdır. Oluşum sebeplerini bilmek, zayıflama şansınızı artırabilir.

  1. Zayıf Diyet: Zayıf ve dengesiz beslenme üst karın yağının en yaygın nedenidir. Sağlıksız ve yağlı yiyecek yemek, rafine gıdalar, beyaz ekmek, makarna ve abur cubur gıdalar da üst karın bölgelerinde kilo almayı kolaylaştırır. Buna ek olarak, yüksek kalorili bir diyet doğrudan üst göbek yağına katkıda bulunabilir.
  2. Hareketsizlik: Hareketsiz bir yaşam tarzı, açıklanamayan kilo artışına neden olan başlıca nedenlerden biridir. Egzersiz, sağlıklı bir yaşam tarzının vazgeçilmez bir bileşenidir ve eksikliği ek yağa katkıda bulunur.
  3. Stres: Stres, vücuda kortizol salgılar ve karaciğerin vücudun fazlası olan şekeri bırakmasına ve metabolize etmesine izin vermez. Bu acıkmanıza ve tuz oranı yüksek yiyecekler tüketmenize neden olur. Sonuç: Üst karın bölgesinde biriken sağlıksız ve kötü görünen yağ tabakasıdır.
  4. Sağlık Sorunları: Sindirim sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, “Cushing Sendromu” gibi hormonal dengesizlikler tümüyle abdominal obezite oluşturabilir. Bazen belirli sağlık durumlarını tedavi etmek için verilen steroid ilaçlar da karın yağına neden olur.
  5. Genetik: Ailenizde genetik obezite hikayesi varsa sizin de aynı zincirde yer alması büyük olasılıktır. Birçok kişinin üst karın yağına genetik yatkınlığı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir