Sağlık

Vajinismus: Kadınların Kâbusu

Cinsel ilişki denemesi öncesi vajinanın alt ve üst bir bölümünde istemsiz kasılmaların olması durumudur. Aynı anda tüm bedende kasılmalar olur, bacaklar kasılır, korku ve kaçınma tepkisi oluşur. Bu durumun en sık rastlanan sebepleri arasında cinsel korku, eğitimsizlik, kadının kendi cinsel organını tanımaması ve tabuların rolü vardır.

Ayrıca eşin kadın cinselliğini bilmemesi ve eşinin gevşemesini sağlayamaması da en önemli etkenlerdendir. Vaginismus, kadında suçluluk duygusu uyandırır. Kadın, cinselliği istediği hâlde durumun düzelmemesine anlam veremez ve sadece kendisinde bir soran olduğunu düşünür. Vaginismus rahatsızlığı yaşayan kadın kendisinde eksiklik olduğunu düşünürse ruh sağlığını bozabilir. Erkek eğer bilinçsizse, bekâret konusunda şüphe, öfke, kızgınlık oluşturabilir. Böyle bir durum, şiddetin ciddî sebeplerinden birisidir ve adlî olaylara kadar gidebilir.

vajinismus tedavisi
vajinismus tedavisi

Durumun ailelere ulaşması ise çoğu zaman sorunu daha da büyütür. Bu kadınların kadın doğum uzmanları tarafından muayene edilmeleri de çok zordur. Özel bujilerle sonuç almaya çalışırlar. Böyle bir kadına jinekoloğunun sağlam olduğunu söylemesi, sorunu daha da büyütecektir. Bu kişiler bedensel olarak sağlamdırlar ama sinirsel olarak tedavi gereken durumlar vardır. Cinsel işlev bozukluğu olduğu için kızlık zarının [Hymen] ameliyatıyla düzelmez. Alkol, jel kullanımıyla veya narkozla yapılan cinsel ilişkiyle düzelmesi beklenmemelidir. Bu tip hastaların kısırlık tedavisi için başvurdukları esnada sorunun anlaşıldığı durumlar söz konusudur. Bu kadınlar kazara gebe kalsalar dahi normal doğum yapamazlar. Vajina normal doğum çıkışına izin vermez, sezaryen [sec-tio] gerekir. Vaginismus, psikiyatride yüz güldürücü cinsel soranlardan birisidir.

vajinismus nedir
vajinismus nedir

İlk gece korkusu cinsel danışmanlıkla giderilebilir; ama vaginismus için hem ilaç, hem de psikoterapi gerekir. Narkoanalizle tedavi etliğimiz, dokuz yıllık cinsel fonksiyon bozukluğu vakası yaşayan bir hastamın, abisinin düğüne gelmemesini takıntı yaptığı ve bu durumun travma şeklinde kendisine cinselliği yasaklayarak bilinçaltı mekanizmayı çalıştırdığını öğrendiğimizde o da biz de çok şaşırmıştık. Hastam o görüşmeden sonra teşekkür için gelmişti.

Vaginismusta ilk araştırılacak konu, eşin reddinin olup olmadığıdır. Böyle durumlarda cinsel tedavi ahlâkî değildir. Evlilik sorgulanmalıdır. Cinsel tedavinin birinci aşamasında cinsellik anlayışı, tabular, kadın ve erkeğin cinsel organları hakkında bilgi verilmesi gerekir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir