Teknoloji

Veri Kayıplarında Nasıl Hareket Etmeliyiz?

Bilgisayar sistemleri içerisindeki, işletim sistemi, belgeleriniz, fotoğraf ve videolarınıza kadar her şey sabit disk (HDD) üzerine kayıt edilir. Sizin için önemi olan bilgiler, başka bir yedek, harici diske aktarılmamış ise verileriniz her an tehlike altındadır. Geliştirilmiş veri kurtarma programı ile data kayıplarınızı geri kazanabilmeniz ise bazı koşullarda mümkün olabilir.

Veri Kayıpları Neden Yaşanır?

Veri kayıpları için genel ayırım, mekanik ve yazılım kaynaklı hatalardır. Veri kayıplarında en sık karşılaşılan problemler, donanım (yazılım) ve hatalı kullanıcı kaynaklıdır. Virüs kaynaklı zararlı yazılımlar, uygulamalardan kaynaklanan sorunlar olabileceği gibi kaza ve dikkatsizlik ile oluşabilecek mekanik deformasyon da görülebilen sebepler arasındadır.

Veri Kayıplarında Neler Yapılmalıdır?

Veri kayıplarının nedeni yazılım ise ve bir bilişim uzmanı değilseniz yapabilecekleriniz sınırlıdır. HDD diskinize erişebiliyorsanız değerli bilgilerinizi hemen yüklemeli, tehlikeyi fark ettiğiniz anda hemen bir veri kurtarma programı yardımına başvurmalısınız. Öncelikle, panik yapmadan sürücüyü kullanmayı durdurmalı, riskli dosyalara tekrar veri kaydı yapmamalı ve overwrite dosyalarını silmemeye dikkat etmelisiniz.

Her data kayıplarında geri dönüşümün mümkün olmayacağı da bir gerçektir. % 100 verilerinizin kurtarılabileceğini iddia eden kişi ve firmalardansa, https://www.tahlis.com/ gibi gerçekçi ve  güvenilir adreslere başvurmak yerinde olacaktır. Tahlis, dosya önizleme, Mac desteği, Linux desteği, Raid kurtarma ve teknisyen desteği ile geliştirilmiş veri kurtarma fonksiyonlarının yanı sıra Türkçe arayüzü ile de oldukça pratik bir kullanım sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir