FinansYaşam

Yabancıların Gayrimenkul Yatırım Sayıları Artıyor

2017 yılının 9. ayında konut, arsa ve fabrikaları da içeren gayrimenkulün tüm alanlarında 24 bin 245 yabancı ülkemizde yatırım yaptı. Yatırımcıların yatırım yaptıkları toplan alan ise 5 milyon 635 bin 79 metrekare olarak belirlendi. Kişi başına denk düşen ortalama alan ise 232 metrekare olarak kayıtlara geçti

Geçtiğimiz yılın aynı dönemlerinde yatırım yapan kişi sayısı 17 bin 686 kişiyken bu yıl 6 bin 559 kişinin daha bu rakamlara eklendiği ortaya çıktı.

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, yabancı yatırımcıların son iki yıllık süreç içerisinde Türkiye’ye yaptıkları yatırımlara baktıklarında 2015 ve 2016 yıllarına göre 2017 yılında %29 daha fazla yatırım yapıldığını belirtti.

İngilizlerin Yatırımları Artış Gösteriyor

Türkiye’nin sahip olduğu stratejik konumu ve gayrimenkul alanındaki yatırımların bol kazançlı olmasından dolayı dünyanın cazibeli merkezleri olması kaçınılmaz oluyor. Gayrimenkul yatırımlarında Türkiye’den yana tercih yapanlar arasında ise ilk sırada İngiltere yer alıyor.

İngiltere’nin geçtiğimiz yıla göre bu yıl %55 daha fazla gayrimenkul yatırımı yaptığı ve kişi sayısının da %82 arttığı kayıtlara geçmiş durumda. Geçen seneye göre daha küçük alanlara yatırım yapan İngilizlerin gayrimenkul yatırımları ise Türkiye’nin daha da değerli bir bölge haline gelmesine yol açıyor.

Türk Vatandaşlarını da Olumlu Etkiliyor

Yabancı yatırımcıların piyasaları hareketlendirmesi aynı zamanda Türk vatandaşlarının da gayrimenkul yatırımlarından karlı çıkmasını sağlıyor. Gayrimenkule yatırım yapan vatandaşlar, yabancıların gayrimenkule gösterdikleri yoğun ilgiden sonra kendilerinin de karlı çıktıklarını ve geleceğe yönelik yatırımlarının daha büyük değer kazanmaya başladıklarını söylüyorlar.

Siz de yatırımınızı en değerli dönemlerde yapabilmek istiyorsanız doğru gayrimenkul projeleri için https://gayrimenkulprojeleri.net/ adresine göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir