Diyet

Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir?

Yağ yakmanın yollarından en önemli noktalarından biri, kaloriyi azaltmak. Aldığınız kaloriyi azaltırsanız, otomatik olarak yağ yakımı da oluşacaktır. Lakin bu noktada dikkat etmeniz, önem vermeniz gereken bir nokta daha var. Kalori alımını azalttınız ama yanlış besinlerle besleniyorsanız yağ yakamayabilirsiniz. Bu yüzden her zaman kaloriyi azaltın ve tükettiğiniz besinlerin doğru besin olduğundan emin olun. Ancak bu şekilde yağ yakımı gerçekleşebilir. Tek başına kaloriyi azaltmak çoğu zaman yeterli olmayacaktır. İlla ki kalori alımını azaltmak tartı üzerinde kilo vereceğiniz anlamına gelmemektedir.

yağ yakma

Düzenli Egzersiz Yapın

Harcanan enerjiyi artırmanın en efektif yollarından bir tanesi, egzersiz yapmak. Bu noktada ağırlık antrenmanları yapabilirsiniz. Bu sayede metabolizmanız daha hızlı çalışacak ve yağ yakımı aktive olacaktır. Peki ya sadece ağırlık antrenmanı yeterli mi? Tabi ki yeterli değil. Mesela haftanın birkaç gününü kardiyoya ayırıp, birkaç gününü de fitness antrenmanlarına ayırabilirsiniz. Spor yapmak, enerjiyi ve kas kütlesini arttırıyor. Aynı zamanda spor ile birlikte yağ yakımı da hızlanacaktır. Ama sürekli spora yönelmemeli, vücudunuzu da dinlenmeye almalısınız. Çünkü, kas yıpranmasının önüne geçmek için özellikle dinlenmeyi iyi yapıyor olmanız gerekir. Aynı zamanda iyi uyumalısınız. Bir gün antrenman yapmamalısınız.  Veya ara  ara antrenman yapmamayı hayatınıza adapte etmelisiniz.

Metabolizmanızı Canlı Tutun

Metabolizmanızı nasıl mı canlı tutarsınız?  Birincisi, düzenli ve yeterli olarak su tüketmelisiniz. Ayrıca beslenmenizi bitki çayları ile desteklemeniz de gerekiyor. Eğer aşırı miktarda siyah çay ve kahve tüketiyorsanız bunun miktarını azaltmalısınız. Ve şeker kullanmamalısınız. En önemlisi yeterli, dengeli ve düzenli beslenmelisiniz. Erkenden akşam yemeğini kesip bırakmalısınız. Beslenmenize, metabolizmanızı hızlandıracak bazı baharatlar da ekleyebilirsiniz.

Mesela, kimyon, karabiber, zerdeçal, kırmızı pul biber türü baharatlar metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiplerdir. Öğünlerinizdeki protein ve karbonhidrat dengesini iyi sağlamalısınız. Ve bunların hepsine uyup, kan değerlerinizi kontrol ettirir, bunların paralelinde eğer gerekiyorsa, gıda takviyesi kullanır bir de pozitif kalırsanız metabolizmanıza can gelir. Dikkat ettiyseniz mucizevi hiçbir şey yok .Yani, tek bir şey yaptığınızda yağ yakamazsınız. Aslında her şeyi bir bütün olarak yapmanız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir