Yaşam

Solucan Deliği Nedir?

Toplumda en çok karıştırılan kavramlardan bir tanesidir solucan deliği. Solucan deliği aslında gözlemsel olarak henüz kanıtı bulunmamış olan, teorik olarak olması gerektiği düşünülen, hesaplarda olabileceğine inanılan bir kavram. Aslında zamanda yolculuk tadında gelişen bir oluşum.
Eğer uzay zaman dokusunu düz bir çarşaf gibi düşünseydik, ve bir kütleyi o çarşafın üzerine bıraktığınızı düşünün, doğal olarak çarşaf bükülecektir. Gökyüzündeki her kütle, dünya, yıldızlar, gezegenler aslında uzay zaman dokusunu bu şekilde büküyor. Bu durum da zaman yolculuğunu mümkün kılabilme imkanını bizlere veriyor, ciddi bir kütle çekiminden dolayı.

solucan deliği

Solucan Deliği Kavramı Ne Zaman Ortaya Atıldı?

Solucan deliği aslında Albert Einstein zamanında ortaya atılmış bir kavramdır. Einstein kütle çekimini, uzay ve zamanın bükülmesi olarak açıkladıktan sonra gündeme gelmiş bir kavramdır. Aslında solucan deliği şu şekilde tarif edilebilir. Mesela uzay zamanı tamamen bükersek, örneğin bir kağıdı birbirine değdirmek gibi, o zaman bir solucan deliği yaratmış oluruz.

Oluşturulan solucan deliği ile de seyahatin en kısa yolu bulunmuş olur. Yani, gitmek istediğimiz gezegenlere solucan deliği sayesinde gidebilme imkanı elde edebiliriz. Uzaylar arası bir yolculuk aslında bu. Fakat şu şekilde bir sorun oluşacaktır. Fizik denklemleri şunu gösteriyor ki, eğer solucan deliği yaratırsak, o delik çok kısa bir zaman sonra ortadan kalkıyor. Yani, solucan delikleri kararlı değiller aslında. Hemen yok olma gibi bir durumla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Solucan Delikleri Nasıl Kararlı Hale Getirilir?

Solucan deliklerini kararlı hale getirmek ve geçit olarak kullanmak istiyorsak eğer, solucan deliğinin içine anti kütle çekimi gibi bir maddenin koyulması lazım.  Kütleler hep birbirlerini çekme özelliğine sahiptirler.  İki kütle birbirini çeker. Ama birbirini iten kuvvetler de söz konusudur. Bu noktada solucan deliğini kararlı kılmak istiyorsak birbirini iten kuvvetlerden yararlanmamız gerekecek. Yani, birbirini iten bir kuvvet düşünürsek solucan deliğinin içine bu şekilde bir negatif enerji vermemiz lazım ki solucan delikleri kararlı olsunlar.  Solucan deliklerine, negatif enerji verme yönünde bilimsel çalışmalar da mevcut. Yani, solucan deliklerini kararlı kılmak uygulanabilirlik açısından mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir