Teknoloji

WordPress Nedir Ne İşe Yarar?

WordPress dünyanın en çok bilinen içerik yönetim sistemidir ve internetin büyük bir kısmını WordPress tabanlı siteler oluşturur. E-ticaret siteleri ve bloglar bu oranın büyük bir çoğunluğu oluşturmaktadır. Neredeyse 20.000.000 web sitesi WordPress alt yapısını kullanıyor. Yani internette görülen her dört web sitesinden birisi WordPress ile oluşturulmuştur. Wordress nedir sorusuna verilebilecek en kısa cevap; php ve mysql kullanılarak hazırlanmış, kişisel yayın yapmaya uygun bir sistem olacaktır.

Tablet, bilgisayar ya da telefon gibi internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan; sitenin içeriğini düzenlemenize, yeni sayfa ve yayınlar oluşturmanıza WordPress olanak sağlar. Aynı zamanda mevcut bulunan içerik yönetim sistemleri içinde en güçlü, en kullanışlı ve popüler olanıdır.

2003’te b2 / cafelog adlı projenin bir kolu olarak PHP ile yazılmış, açık kaynaklı web siteleri oluşturma amacı ile ortaya çıkmıştır. WordPress gelişimine katkı sağlayan büyük gönüllü toplulukları sayesinde, günümüzde akla gelebilecek her alanda web sitesi oluşturmak hem çok kolay hem de popülerdir.

wordpess

WordPress’le Ne Tür Siteler Yapılabilir?

WordPress başlangıçta daha çok blog oluşturmak için kullanılsa da, çekirdek kodunda yapılan değişiklikler sayesinde geniş tema ve eklenti ekosistemi ile her türden web sitesi oluşturulabilen bir platforma çevrilmiştir. Bu sebeple WordPress ile yaratılabilecek web sitelerin çeşitleri çok daha fazladır, birkaç örnek verecek olursak:

Bloglar

Kurumsal web siteleri

Online kurs siteleri

Online satış siteleri

Portfolyo – CV siteleri

Sosyal ağlar

Forumlar

Chat odaları

Haber Portalı

Galeriler

İş bulma siteleri

Online dergi siteleri

Online rezervasyon gerektiren siteler

Üyelik gerektiren siteler

Bağış toplamak için kar amacı gütmeyen web siteleri

Quora gibi soru-cevap siteleri

YouTube gibi medya siteleri

Açık artırma ve kupon siteleri

Vikisöz gibi bilgi tabanları

WordPress Kullanan Ünlü Web Siteleri

İnternette bulunan tüm web sitelerinin yaklaşık % 35,4’ü WordPress ile oluşturulmuştur. Aralarında Nginx, Beyaz Saray, Toyota ve Microsoft gibi popüler sitelerin bulunması yanı sıra kar amacı olmayan kuruluşlar, işletmeler, şirketler, e-ticaret siteleri, haber ve dergi siteleri, sporcu ve müzisyenlere ait web siteleri olmak üzere WordPress kullanan milyonlarca web sitesi vardır.

Neden WordPress Kullanmalıyız?

WordPress kullandığınızda yazılım için ekstra para ödemenize gerek yoktur, istediğiniz alanda yüzlerce tema arasından istediğinizi seçerek sitenizi yönetmeye başlayabilirsiniz. Kodlama bilgisine sahip olmayan kişilerin dahi kullanabileceği WordPress, kullanım kolaylığı ile popülerdir. Yeni bir güncelleme geldiği zaman WordPress tarafından bilgilendirilme gerçekleşir. Aynı zamanda ücretsiz SEO eklentilerine sahiptir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir