Gebelik

Abdominal Gebelik Hakkında

Normal doğumlarda bebek, uterus denilen çukura yerleşir. Abdominal gebelikte ise bebek, karın boşluğuna yerleşir. Dış gebeliğe benzer bir durumdur. Genelde daha önceden rahim hastalıları ile ilgili ameliyat olanlarda daha sık görülen bir durumdur.

gebelik
gebelik

Bağırsak, dalak, karaciğer gibi bazı organlara, diyafram gibi yerleşebilir. Sperm ve yumurtanın doğrudan karın bölgesine yerleşmesi ile birlikte oluşan gebeliğe, primer abdominal gebelik denir. Erken teşhis sağlanırsa, gebeliğin önlenmesi sağlanabilir.

Abdominal Gebelik Sakıncaları

Bu tür durumlarda normal doğum yapılamaz ve bebek ve annenin hayatı tehlikeye girebilir. Lokal olarak bazı semptonların da oluşması görülebilir. Bu yüzden bu tür gebeliklerin önlenmesi gerekir.

Genel olarak, erken teşhislerde ameliyat ile bu tür gebelikler giderilebilir. Nadir olarak görülen bir durum olsa da, genelde rahim problemi olan bayanlarda sıklıkla görülen bir durumdur.

hamilelik
hamilelik

Erken teşhis önemli olduğundan dolayı, gebelik şüphesi ile doktora başvurmak ve doktorun yönergelerine uymak, hayati derecede önem kazanır.

Geç teşhisler de ya da ameliyat zamanının geçmesinde, hayati tehlike durumları ortaya çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir