Sağlık

Acının Derecesi Ölçümlenebiliyor mu?

Her hangi bir yeriniz ağrıdığında bir başka ağrı ile kıyaslamaya çalışırız. Çok şiddetli olan ağrılı durumlar kolay unutulmazken bazılarının arasındaki farkı ayırt etmekte zorlanırız.

diş ağrısı
diş ağrısı

Her hangi bir yerimizde ağrının artması sonucu doktora gittiğimizde bize acıyı tarif ettirir ya da birden ona kadar numaralandır der. Peki, her insanın acı eşiği aynı mıdır?  Ağrı eşiği olarak da tanımlanan bu durum her insanda farklıdır. Kimisi parmağı az yansa kıyametleri koparırken kimisi ise bu durumda işlerine devam edip bazen yandığını bile hissetmez. Bu sebep ile doktora fiziksel olan ağrınızı anlatırken ağrı eşiğiniz ile ilgili de bilgi vermeniz faydalı olacaktır.

doğum
doğum

Ağrı Eşiğini Yükseltmek

Ağrı Eşiği kadınlarda daha yüksek olup kişiden kişiye de farklılık gösterir. İnsanların yaşadıkları kültür, çevre, yaşam biçimi, dini, ırkı gibi daha birçok şeyin ağrı eşiğinde etkili olduğunu ve yaşam sürecinde artırılıp azaltıldığı uzmanların yapmış olduğu açıklamalar ile biliniyor.

hasta insan
hasta insan

Ağrı kesici ilaçlar bir çeşit ağrı eşiğini yükselten etki yaratır özellik içerir. Bu sebeple ile tedavi edici değil sadece acıyı hissetmez duruma getiricidirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir