Sağlık

Akupunktur Tedavisinin Etkileri

Yüzyıllar önce Çin tıbbının bir parçası olan akupunktur tedavisi, günümüzde bilimsel metotlarla uygulanmaya devam ediyor. Alternatif tıp alanındaki önemli uygulamalardan bir tanesi olan akupunktur tedavisi, doğduğu medeniyetten Asya’ya, oradan da tüm dünyaya yayıldı.

Tedavinin etkileri kapsamlı olarak bugün de, birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Tedavinin etkileri ve mantığını özetlemek gerekirse; vücudumuzda enerji çıkış alanları bulunuyor. Bu enerji çıkış alanları, dış etkiler nedeniyle zamanla tıkanıyor ve hastalıkların nedeni olarak sayılıyor. Akupunktur tedavisi, bu enerji alanlarının yeniden açılmasından ibarettir.

Akupunktur Enerji Noktaları

Tedavinin en belirgin simgelerinden bir tanesi olan iğneler, belirleyici bir unsur değildir. Önemli olan iğnelerin saplandığı noktalardır. Bu noktalar, vücuttaki enerji akışını sağlayan ve vücudu dengede tutan noktalardır.

Çin tıbbına göre, vücudumuzda temel 12 çift ve 2 tek olmak üzere toplam 14 meridyen vardır. Bu meridyenler üzerinde sayısı 360 olan akupunktur noktaları bulunur. Bu noktalara iğne batırılması, o noktaların uyarılması içindir. Uyarılan noktalarda bol miktarda sinir bulunur.

Akupunktur Tedavisinin Etkileri

Vücutta bulunan endorfin hormonunun, aktif olarak salgılanmasını sağlar. Bu hormon, vücutta ağrı kesici olarak görev yapar.

Uygulama yapıldıktan 15 saniye sonra, uygulama yapılan kişide bir rahatlama olduğu görülür. Bu uygulama; gevşeme ve huzur hissi olarak kendisini gösterir.

Uygulama yapıldıktan sonra, otonom sinir sistemini etkiler ve vücut salgılarının dengelenmesine yardımcı olur. Her seans sonrasında, kan yağı miktarı % 20 oranında azalır. Kan basıncı ise %30 oranında düşer.

Tedavi hakkında ayrıntılı bilgiye; http://www.aliakben.com/akupunktur-tedavisi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir