Sağlık

Meme Operasyonları Ve Bebek Planları

Memeliler arasında sadece insana özgü olarak meme (kadınla özdeşleştirilmiş) ikincil bir cinsel organ statüsünde. Sadece zamanımızda değil, arkeolojik kazılarda bulunan 30 bin yıl öncesindeki dönemlere ait sanat yapıtlarında dahi meme çok bariz bir özellik olarak ortaya çıkıyor. Meme sadece kadının değil, kadınlığında bir parçası haline gelmiş bir organ. İdeal meme algısı çağlara ve kültürlere  göre değişse de günümüz insanı için ortak beklenti, memelerin dik ve hacimli olması!

meme
meme

Her kadında farklı şekil ve büyüklüklerde olan memelerin vücut ile orantılı ve  ideal formda olması hem sağlık hem de görsel bakımından önemli. Memeler sarkıksa Mastopeksi denilen dikleştirme operasyonları, küçükse Agmentasyon (protez ile meme büyültme) ameliyatları yapılıyor. Hem sarkık hem de küçükse aynı anda iki işlemde yapılabiliyor.  Büyük memeleri küçültme (Redüksiyon) operasyonları ise estetik bir duruş isteğinin yanında sağlık problemlerine istinaden bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor.

Estetik Operasyonlar Sonrası Bebek Emzirme Mümkün mü?

Mastopeksi ve/veya Agmentasyon yapılan memelerde süt verme ile ilgili çok büyük bir sorun yaşanmıyor. Fakat (Redüksiyon yapılmış) memeleri küçültülmüş kadınların emzirememe ihtimalini göz önünde bulundurmaları gerekebiliyor. Tüm olası durumlarda hamilelik esnasında büyüyen memelerde durum normale döndüğünde hacim kaybı ve sarkma görülür. Dolayısıyla estetik olmuş bir meme için emzirme sonrası tekrar bir estetik operasyon gerekebiliyor.

meme operasyonu
meme operasyonu

Meme Estetiği İçin Hamilelik Öncesi mi, Sonrası mı Uygundur?

Gebelik ve bebek emzirme memelerde değişikliğe neden olabiliyor, fakat her meme için aynı oranda gerçekleşmeyebiliyor. Eğer bir bebek yapma planınız varsa, meme estetik operasyonunuzu emzirme dönemi bittikten en az 6 ay sonrasına erteleyin. Memenizin artık değişmeyeceğine emin olduğunuz bir dönem daha uygun olur. Kişisel tercihe bağlı olarak aylarca, yıllarca beklemek yerine, meydana gelen deformasyonda yeni bir düzeltme operasyonu da göze alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir