Gebelik

Amnion Sıvı Embolisi Nedir ve Neden Oluşur?

Doğum ile ilgili karşılaşılabilecek en tehlikeli durumlardan bir tanesidir. Kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bebeğe ait olan birçok hücrenin, annenin dolaşım sistemine girmesi ile oluşur. Solunum ve kalp sisteminin çökmesine neden olur. Ender olarak görülmesine rağmen, sonuçları ölümcüldür.

amnion
amnion

Kesin olarak ne sebepten oluştuğu bilinmemekle birlikte, bebeğe ait olan hücrelerin, anne karaciğerine karışması ile saptanır.

Anneye ait olan ana damarın kirli kanı taşıması sırasında, ani spazmların ortaya çıkması ve kalpteki sağ karıncıkta oluşan aşırı basınç artışına neden olur. Bunun sonucu olarak kanda oksijen yetersizliği meydana gelir. Kılcal damarlar ve kalp kasları tahrip olur ve anne adayını komaya kadar götürür.

Amnion Sıvı Embolisi Sonuçları

Nadir olarak karşılaşılan bir durum olsa da, görülen hastaların %80’i kaybedilir. Eğer anne adayı bu rahatsızlıklardan dolayı yaşama şansı elde etse bile, nörolotik rahatsızlıklar oluşur. Bebeklerin ise %30’u hayatını kaybeder.

amnion sıvı embolisi
amnion sıvı embolisi

Ani şekilde ortaya çıkan solunum düzensizlikleri, terleme, öksürük nöbetleri, morarma gibi belirtiler ortaya çıktığında, derhal doktora başvurmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir