Gebelik

Banyoda Bebek Güvenliğini Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Banyo yapmak, çoğu bebek için eğlenceli vakit geçirmek anlamına gelir. Çünkü büyük kabarcıkların oluştuğu banyo köpükleri, çeşit çeşit banyo oyuncakları, ılık ve rahatlatıcı su, anne ya da babanın şefkatli elleri onlar için paha biçilmezdir. Fakat her ne kadar eğlenceli olsa da bebeklerin güvenliği için banyo sırasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

banyo
banyo

Bebeklere Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Banyoda bebeğin güvenliğini sağlamak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bebeğin asla yalnız bırakılmaması gerektiğidir. Bu yüzden tüm banyo malzemeleri, bebekten ayrılmadan ulaşılabilecek bir yerde önceden hazır olmalıdır. Daha sonra su sıcaklığı termometre yardımıyla kontrol edilmelidir. Termometredeki ideal sıcaklık ise, 37 ya da  38 derecedir. Eğer termometre yoksa suyun sıcaklığına dirsek ile de bakılabilir.

bebek banyosu
bebek banyosu

Bebeğin vücut sıcaklığı düşük olduğu için banyo suyu ne kadar sıcak olsa da bebek, sudan çıktıktan sonra üşüyebilir. Bu yüzden hemen bir havlu ile sarılması gerekir. Suyun derinliği ise, bebeğin güvenliği açısından en önemli noktalardan biridir. Dolayısıyla suyun yüksekliği bebeğin belini geçmemelidir.

Bebek küvete sokulurken, bir el ile popoüsundan diğeri ile de ensenin arkasından desteklenmelidir. Bu işlemden sonra eğer bebek, kendi kenine oturamıyorsa banyo filesinden de yardım alınabilir. Banyo işlemi bittikten sonra ise, küvetin boşaltılması ve yerine kaldırılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir