Dekorasyon

Başarılı Dekorasyon İçin Doğru Renk Seçimleri

Dekorasyon sırasında kuralcılıktan çok özgürcü ve kişisel beğenileri ön plana çıkaran dizaynlar daha fazla önem kazandı son dönemlerde. Bu sebeple de özellikle renklerin özgürce kullanılması da oldukça moda son yıllarda. Fakat bu renkleri kafamıza göre kullanırken bazı ufak detaylara dikkat ederek oldukça başarılı dekorasyonlar elde etmek mümkün.

Modern Dekorasyon
Modern Dekorasyon

 

Dekorasyon ve Renk Seçimi

Kırmızı, sarı, turuncu, mavi, yeşil, mor ve lacivert olmak üzere 7 renkten oluşan genel renk skalasından 3’ü ana diğer 4’ü ise ara renk olarak tabir edilir. Kırmızı, sarı ve mavi başka renklerin birleşimiyle oluşamayan renklerdir. Fakat bu ana renkleri birbirine karıştırarak ara renkleri elde edebiliriz.

Renk skalası baz alınarak zıt renklerin bir arada kullanılması ile oldukça canlı bir dekorasyon oluşturmak mümkün. Kırmızı koltukları yeşil bir halıyla tamamladığınız zaman ortam son derece canlı ve eğlenceli bir görünüm kazanacaktır. Mavi bir duvara turuncu raflar yerleştirdiğiniz zaman çok dikkat çekici bir dizayn oluşturmayı başarmış olacaksınız.

2017 Dekorasyon Renkleri
2017 Dekorasyon Renkleri

Soğuk ve sıcak renklerin kullanımı ise oldukça basit bir farka dayanır. Sıcak renkler kendimizi daha canlı ve enerjik hissetmemizi sağlarken soğuk renkler ise daha çok dinlendirici özellikleriyle dikkat çeker.

Dekore edilecek mekandaki renk seçimi öncelikle mekanın büyüklüğüne ve ne amaçla kullanılacağına göre değişiklik gösterir. Küçük boyuttaki mekanlar için kesinlikle açık renkli bir dekorasyon tasarlanması gerekirken geniş mekanlar için ise koyu, parlak ve neon renklerin seçimi mekanın canlı ve enerjik gözükmesini sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir