Gebelik

Bebeğin Beyin Gelişimi Kaçıncı Ayda Başlar?

Evet, hamilesiniz ve bebeğinizin birtakım organları gelişmeye başladı. Peki bu organ gelişimi sürecinde hangi organlar öncelikle olarak gelişmeye başlıyor? organları birer birer belirmeye başlarken hangi sorunlar anneyi rahatsız ediyor. Döllenmeyi takip eden 3. haftadan itibaren beyin hücreleri gelişmeye başlıyor.

gebelik
gebelik

5. aya gelen fetus artık 5 duyu organından duyma ve dokunma yetisine sahiptir. 7 aya geldiğinde ise artık fetusun hemen hemen tüm organları belirginleşmiş ve 100 milyar beyin hücresinden nerdeyse tamamına sahip olmuş vaziyettedir. Tüm bu gelişimlerin gerçekleşmesine imkan sağlayacak anne karnı bebeğin tüm ihtiyacını karşılamasına da yardım etmekte.

gebelikte bebek gelişimi
gebelikte bebek gelişimi

Anne Bebeğin Gelişimlerini Hisseder mi?

Anne bebeğinin gelişimlerini özellikle de kalp atışlarını ilerleyen evrelerde hissedebilir. Bu durum zaten her ay rutin kontroller de ultrason yardımıyla anneye gösterilir. Bebeğin her ay gösterdiği gelişim olumlu yada olumsuz da olsa anneye sunularak bilgilendirilir.

bebek gelişimi
bebek gelişimi

Aynı zamanda gebelik döneminde anne ile bebek arasında gelişen duygusal bağda bu gelişimin hissedilmesi açısından önemlidir. Anne bu yolla da bebeğin gelişimini hissederek aksi giden durumlarda doktoruna başvurabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir