Sağlık

Bedeni Canlı Tutan Besinler Nelerdir?

Tükettiğiniz besinler ile kendinizi her zaman zinde hissedebilirsiniz. Et özellikle protein içerdiği için kas sistemini güçlendirir ve B12 ihtiyacınızı karşıladığı için sizi canlı tutar. Yeşil çay ise vücuda canlılık verir ve yaşlanma karşıtı bir savaşçıdır. Makarnada ise sizlere enerji veren karbonhidrat bulunur. Makarnayı sade yediğiniz zaman kilo almazsınız, kilo ettiren üzerine koyduğunuz soslardır.

Et yemeği
Et yemeği

Vücudu Hangi Besinler Canlı Tutar?

Sarımsak yemeklere tat verdiği gibi kan dolaşımınızı da hızlandırır. Günde bir adet sarımsak tükettiğiniz zaman bedeninize canlılık verirsiniz. Beyninizi de unutmayın ve ceviz ya da bitter çikolata tüketin. Çikolatanın gün içinde bir parça tüketilmesi ile sakinleşir ve kendinizi huzurlu hissedersiniz.

ceviz
ceviz

Beyin hücrelerini olumlu etkileyen yumurta sarısı ise D vitamini açısından da zengindir. Haftada iki kez yumurta tüketebilirsiniz. Uskumru balığı Omega 3 asitleri içerir. İyot kaynağı olduğu için bedeni de canlandırır. Haftada iki kez tüketmeniz yeterlidir. Balık tüketiminin yanı sıra bedendeki toksinleri atan suyu günde 2,5 litre içmelisiniz.

Ciğer ise beyin hücrelerini canlandırdığı gibi halsiz kalmanızı da engeller. D ve E vitaminleri içerir ve vücudunuza enerji verir. Haftada iki kez mutlaka sofranızda bulundurun. Tüteceğiniz baharatlar ise zerdeçal, zencefil ve acı biberdir. Limon suyunu ise düzenli olarak tükettiğiniz zaman gün içinde kendinizi her zaman canlı hissedersiniz. Gün içinde belirli miktarda alacağınız zerdeçal ve zencefil karışımı sütte aynı şekilde size enerji verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir