Güzellik

Bilinen Saç Bakım Türleri

İnsanlar son dönemlerinde dış görünüşlerine ciddi oranda önem vermektedirler. İnsanların dış görünüşlerinde en dikkat çeken yer, saçları olmuştur. Saçların parlak ve dolgun olması için yapılması gereken düzenli olarak saç bakım işlemini yapmaktır. Saç bakımında yıkma esnasında tercih edilmesi gerek su sıcaklığı ılık su olmalıdır. Ilık su, saçın nemini kaybetmesine neden olur.

saç kurutmak
saç kurutmak

Saç bakımlarında tarama işlemi ise saçın banyodan sonra nemli halde iken yapmanız gerekir. Saçların kuru şekilde taranması kopmalara dökülmelere sebep olur.  Saç taraması da saçın bakımı için önem arz eder, bu nedenle saçlar uç kısımlarından başlamak suretiyle taranmalıdır. Diplerinde taranmaya başlansa idi, saçlarda daha çok karışma meydana gelecekti.

Saç Bakımında Kurutmanın Önemi

Bazı insanların özellikle kadınların günlük olarak saçlarına fön çekmesi, sıcak uygulaması saçta ciddi bozulmalara neden olur, buna engel olmak saça uygulanan sıcak baskı oranını haftada bir veya ikiye indirmek gerekir. Yıpranmalara da neden olan bu uygulama saçın dökülmesinde etkendir. Saçın yakınması sonrası durulama işlemi bol su ile yapılmalıdır. Saça uygulanan jöle ve benzeri kimyasal içeriklere sahip olan saç ürünleri kesinlikle saça uygulanmamalıdır.

saç kurutmanın önemi
saç kurutmanın önemi

Saç bakımında banyo sonrası fön kullanılarak yapılan şekil vermelerde fön makinesi saça uzak tutulmalıdır. Saça yakın ve köküne tutulan fön, saç diplerinin yanması ve beraberinde kopmasına neden olur. Saç diplerinin güçlendirilmesi için tercih edilen doğal ürünler vardır, bunlardan birisi olan Ergen yağı mutlak olarak kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir