Dağ Kekiğinin Yararları Nelerdir?

Dağ kekiği denildiği zaman eşsiz doğal kokusu ve muhteşem aroması ile akla gelir. İnsanların ilgi odağı olmayı başarmış olan bu bitkiyi yemeklerde baharat olarak tercih edebilirsiniz. Baharat olarak kullanılan dağ kekiği aynı zamanda çayı demlenilerek tüketilebilen veya doğrudan yağını da cildinize uygulayabileceğiniz bir bitkidir.

kekiğin faydaları
kekiğin faydaları

Dağ kekiğinin en bilinen yararı arasında vücuda kuvvet vermesi ve güçlendirmesi yer almaktadır. Halsizlik, yorgunluk gibi sorunlar yaşıyorsanız dağ kekiği sayesinde rahatlatıcı bir etki elde edebilirsiniz. Sinir sistemi üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahip olan dağ kekiği sinir ve stres gibi durumların da önüne geçebilmektedir.

Demleyerek, Damıtılarak, Yağ Olarak ve Baharat Olarak

İştah kuvvetlendirici özelliği olan bu bitki en kısa süre içerisinde iştahsızlık sorununu da ortadan kaldırır. Kalpte yaşanmakta olan çarpıntılar ve ritim bozuklukları da dağ kekiği sayesinde azalır.

Bağırsak iltihabı, bağırsaktaki sorunlar konusunda da dağ kekiği sizlere yardımcı olacaktır. İdrar söktürücü özelliği olan dağ kekiği, idrar sorunu yaşayanların da sık sık kullanmayı tercih ettiği bitkiler arasında yer almaktadır.

kekik
kekik

Dağ kekiğini demleyerek, saf damıtılmış olarak, yağ olarak ya da yemeklerinizde baharat olarak kullanabilirsiniz. Özellikle yağ olarak kullandığınız zaman romatizmal ağrılarınızdan da kurtulmayı başarabilirsiniz. Baharat halinde ise yemeklerin büyük çoğunluğunda kullanılabilen bu bitkiyi sizler de çoğu insanın tercih ettiği gibi tercih edebilir ve yemeklerinizi daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir