Teknoloji

WiFi Güvenliği Nasıl Arttırılır?

Yönlendiricinizi açık bir hotspot oluşturmak üzere ayarlarsanız, kablosuz bir kart sahibi olan herkes, sinyalinizi kullanabilir.  Bunu yapmak için birkaç güvenlik önlemi almanızı gerektirir. Şansınız, bu makaleyi okuyor olmanızdır, çünkü izniniz olmadan  kablosuz gecekonducular WiFi’inizi çaldığında bant genişliğini yiyip bitirirler.

wifi güvenlik
wifi güvenlik

WiFi Ağınızı Gizli Tutmak İçin Güvenlik Önlemleri

Kabloluya Eşdeğerlik Gizliliği (WEP) güvenlik önlemi, bir zamanlar WAN güvenliği için bir standarttı. Ancak, bugün WEP güvenliğini çalıştıran bir WAN’ı tehlikeye atabilecek uygulamaları ve programları bulmak kolay. Aşağıdaki yöntemlerden birini veya her ikisini birden kullanabilirsiniz:

  • WiFi Korumalı Erişim sürüm 2 (WPA2), şu anda WiFi ağları için önerilen güvenlik standardıdır. Kurulumda seçtiklerinize bağlı olarak, TKIP veya Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) şifrelemesi kullanır. WPA2 güvenliği bir şifreyle oturum açmayı gerektirir. Bu nedenle evden uzak bağlantıda WPS’i mümkün olduğunca kapatmak veya yönlendiricilere bakmak isteyebilirsiniz.
wifi
wifi
  • Ortam Erişim Kontrolü (MAC) adres filtreleme, WPA2’den biraz farklıdır. Kullanıcıların kimliğini doğrulamak için şifre kullanmaz; bilgisayarın fiziksel donanımını kullanır. Her bilgisayarın kendi benzersiz MAC adresi vardır. MAC adres filtrelemesi, yalnızca belirli MAC adreslerine sahip makinelerin ağa erişmesine izin verir. Sistem kusursuz değildir. Zeki bir bilgisayar korsanı bir MAC adresini spooflayabilir, yani, kullandığı bilgisayarın ağa ait olduğunu kandırmak için bilinen bir MAC adresini kopyalar.
  • Güvenliği artırmak için diğer yönlendirici ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Örneğin, yönlendiricinin uzak kullanıcılardan gelen IP isteklerine yanıt vermesini engellemek için WAN isteklerini engelleyecek, bağlanabilecek cihazları sınırlayacak ve uzaktan yönetimi devre dışı bırakarak WAN isteklerini engelleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ağınızın adı olan Hizmet Kümesi Tanımlayıcı’yı (SSID) varsayılan ayardan farklı bir değere ayarlamalısınız, böylece bilgisayar korsanları kullandığınız yönlendiriciyi hemen anlayamazlar ve güçlü bir şifre seçmek işlerini zorlaştırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir