Teknoloji

Eyvah Telefonum Yok

Yüzyıllar önce değil, sadece yedi sekiz yıl önce gazetelerde yayınlanmış bir resim vardı. Kamyondan un çuvalları indiren bir işçi büyükçe bir cep telefonu ile konuşuyor ve “İş için beni arayanlar böyle buluyor” diyordu. Hepimize çok çok modernleştik gibi gelmişti. Sonra tarihler 9 Ocak 2007’yi gösterdi. İletişim devi Apple firması ilk akıllı telefonu piyasaya sürdü ve IPhone çağı böylece başladı.

iphone siri
iphone siri

IPhone üretilen multi medya ve internet sistemlerini özellikle destekleyen bir tasarımdı. Dahili kamera, yazılı mesajlaşma, görsel sesli masaj, taşınabilir medya çalar, internet tarayıcı, e-posta ve kablosuz internet özellikleri vardı. Çoklu dokunmatik ekrana uygun olarak fiziksel klavye yerine sanal klavye ile oluşturulmuştu. Akıllı telefonlar bir anda her yeri sardı. Herkesin elinde artık akıllı bir telefon vardı ve herkes bu küçücük aygıtla neredeyse fotoğrafçı olup çıkmıştı. Derken Siri ile tanıştık.

Herkesin Sekreteri Siri

Birbiri arkasına, çok kısa aralıklarla yenilenen IPhone modelleri içinde yer alan IPhone 4S’in teknik özelliği olan Siri sesli komut asistanıydı. Sesle kontrol arayüzüydü. Telefonu elinize bile almadan çağrı yapabiliyor, internete girebiliyor, masaj yollayıp gelenleri de okuyordunuz. Hava durumunu, adres tariflerini, randevularınızı size Siri söylüyordu. Mekanik sesli bir hatırlatıcıydı. Gelişim durmadı. 9 Eylül 2015’de Apple 6S ve 6S+(plus) modellerini piyasaya sürdü. Zaten yeni modeller arasındaki zaman sadece bir yıl tutuyor artık.

siri
siri

Tam özelliklerini öğrendiğiniz zaman telefonun bir üst versiyonu  önünüze geliyor. 6 A8 çipi ile çok hızlı bir sisteme sahip olan IPhone, kullandığı işletim sistemi olan IOS ile de diğer sistemlerden çok daha fazla tutuluyor. Günümüz insanının bir parçası haline gelen IPhone marka telefon bırakıldığı yerde bulunamayınca kabuslar yaşanıyor. Onu kaybetmek sanki başa gelecek en büyük felaketlerden biri. Bu da logosu ısırılmış elma olan Apple’ın marka yaratmadaki gücünü gösteriyor. IPhone şimdiye kadar oluşturulmuş en büyük ticari başarılardan biri. Biz konuştukça O büyüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir