Gebelik

Gebelikte Bulantı Ve Kusma Şikayetleri

Genellikle hamileliğin erken dönemlerinde görülen bulantı ve kusma şikayetlerine çoğunlukla gebeliğin 6. haftasından itibaren rastlanıyor. Bu bulantı ve kusma şikayetleri hamileler için oldukça rahatsız edici olup; iştahsızlığa bağlı olarak sağlıksız kilo kaybı, kokulara karşı aşırı hassasiyet gibi sorunlarla birlikte zor bir süreç yaşanmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalar gebelik dönemindeki bulantı ve kusmaların en çok sabah saatlerinde oluştuğunu ortaya koyuyor. Günün bu erken vakitlerinde kendini gösteren şikayetler daha şiddetli olabiliyor.

hamilelikte sıkıntı
hamilelikte sıkıntı

Gebelikte Şiddetli Bulantı

Gebelikte şiddetli bulantı, genel olarak rastlanan bulantı ve kusma şikayetleriyle kıyaslandığında daha yoğun ve şiddetlidir. Bu durum doktor kontrolünde ileri inceleme ve tedavi gerektirir. Bulantı ve kusmaların gün boyunca ve şiddetli bir şekilde devam etmesi, gebelikte şiddetli bulantının en belirgin semptomu olarak kabul edilir.

mide bulantısı
mide bulantısı

Gebelikte şiddetli bulantıya maruz kalan anne adayları rahatsızlıklarından ötürü normal günlük hayatlarını yaşamakta ve yeterli beslenmekte zorluk çekiyorlar. Bu durum kilo kaybına neden olduğu gibi bebeğin sağlığını da riske atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir