Gebelik

Gebelik Nedir, Hangi Haller Yaşanır

Her kadının yaşam döneminde sahip olmak istediği varlıkların başında çocuk gelmektedir.  Hamilelik toplumda hemen hemen her kadının isteyeceği bir durumdur. Toplum hayatında doğal yollarla gebe kalamayan kadınlar gelişen tıp sayesinde farklı yöntemlerle anne olmaya çalışırlar. Gebelik dönemi kadınlarda her türlü hassasiyetin tavan yaptığı bir dönemdir.

gebelik dönemi
gebelik dönemi

Bu dönemde hamilelikten kaynaklı fiziksel ve psikolojik değişim göze çarpar. Gebelik döneminde insan psikoloji oldukça hassastır, özellikle anne adaylarında zamansız ve gereksiz ağlamalar söz konusu olabilir. İlk annelik heyecanı yaşayacak kadınlar, annelik için oldukça deneyimsizdir, bu deneyimsizliği gidermek için de anne adaylarının internet üzerinden veya anne çocuk dergilerinden faydalanması gerekir.

hamilelik
hamilelik

Gebelik Döneminde Doktora Gitmek

Normal şartlarda gebelik dönemi 9 ay 10 gün gibi bir zaman sürmektedir. Bu zaman içerisinde anne adaylarının hamilelik dönemlerinin ilk 6 ayında her ay mutlak suretle doktorlarına gitmeleri gerekir ondan sonraki 3 ay da ise her 15 günde bir doktora gitmekte büyük yarar vardır.

doktor kontrolü
doktor kontrolü

Hamilelik döneminin en önemli aylarından birisi ise 4 aydır. Bu ayda çocukların cinsiyetleri hakkında net bilgi almak mümkündür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir