Gebelik

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Gebelik şüphesi adet kanamasının olmaması ile birlikte ortaya çıkar. Adet kanaması geciken kadınlar gebelik testi yaptırarak gebeliğin oluşup oluşmadığını öğrenebilirler.

gebelik testi
gebelik testi

Gebelik Testi Sonucu

Gebelik şüphesi olanlar adet tarihinin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen hala adet olmamışlarsa test yaparak gebe olup olmadıklarını anlayabilirler. Gebelik testleri idrar ve kan testi şeklinde yapılabilir. İdrar testi yaptırmak için hastaneye gitmeye dahi gerek yoktur.

gebelik
gebelik

Eczaneden satın alabileceğiniz testlerle gebe olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda gebelik var olmasına rağmen test sonucu negatif olarak çıkabilir. Eğer test sonucunuz negatif çıktığı halde hala adet olmadıysanız testi birkaç gün sonra tekrar etmelisiniz.

hamilelik
hamilelik

Kesin sonuç almak istiyorsanız kan testi yaptırmanız en doğrusudur. Kan testi gebeliğin ilk haftasından itibaren kesin sonucu alabileceğiniz bir yöntemdir. Kanda gebelik taraması yüzde 100 doğru sonuç verir. İdrar testleri da bir miktar yanılma payı olsa da yüksek oranda doğru sonuç veren testlerdir. Özellikle planlanmayan gebeliklerde kan testi yaptırmak en doğrusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir