Gebelik

Gebelikte Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen beslenme usulü günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Vejetaryen beslenme usulünde hayvansal gıdalardan uzak durulur. Bebek ve anne için bu tarz beslenme sorunlara neden olabilir.

Vejeteryan Beslenme
Vejeteryan Beslenme

Gebelik Süresinde Vejetaryen Beslenme Bebeğe Nasıl Bir Etki Eder?

Gebelikte Beslenme
Gebelikte Beslenme

Hamilelik süresince bebek ve annenin gelişimi için besinlerin doğru miktarlarda alınması gereklidir. Vejetaryen beslenmenin bazı yararları annenin kabızlık sorunlarını önlemesidir. Lifli gıdalardan ağırlıklı beslenme uygulayan annenin kabızlık şikâyetleri görülmez. Gebelik süresince protein alımını et türlerinden almak zorunda değilsiniz. Süt ve yoğurt bol miktarda tüketebilirsiniz.

Makarna
Makarna

Gebelik süresince annenin en çok ihtiyaç duyduğu vitamin demir alımıdır. Demir özellikle kırmızı ette bol miktarda bulunur. Katı vejetaryen olanlar özellikle süt ve yoğurt tüketiminden de kaçınmaktadırlar. Hamilelik süresinde yeterli miktarda süt ürünleri grubu sizlerin kalsiyumu için gereklidir. Katı şekilde et tüketiminden kaçınan kişilere doktorlar her zaman destek olacak vitamin hapları takviyesi yaparlar.

Anne ve bebeğin sağlığı için uzmanların önerdiği vitamin haplarını özellikle vejetaryen olanların kullanması gereklidir. Bebek ve anne sağlığında önemli olan minarelerin alınması ile düşük gebelik riskleri de ortadan kalkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir