Gebelik

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Her insanın hayali, sevdiği biriyle evlenip, evlat sahibi olmak ve mutlu mesut bir şekilde yaşamaktır. Evlendiğinizden bir süre sonra çocuk yapmaya karar verdiniz.

gebe kalmak
gebe kalmak

Hayallerinizi gerçekleştirmeye bir yerden başlamak niyetindesiniz. O halde öncesinde bazı şeyleri değiştirmek veya bitirmek gerekiyor. Hamile kalmadan önce yapmanız gereken şeyler vardır. Bu yazımızda onlara değineceğiz.

hamilelik
hamilelik

Neler Gerekir?

İlk olarak hamile kalmak isteyen bir bayanın yapması gerekenler listesine sigara bırakmayı yazması gerekiyor. Sigara içiyorsanız eğer kesinlikle bırakmalısınız. Bu hem hamile kalmanıza engel olabilirken hem de hamile kaldığınızda bebeğin sağlığını etkiler. Bundan dolayı kesinlikle bırakmanız gerekiyor. Ayrıca alkol kullanımınız varsa ondan da kesinlikle kurtulun. Alkol, sigara ve benzeri ürünler sizi her açıdan sıkıntıya sokar.

hamilelik ayları
hamilelik ayları

Beslenmeniz çok önemlidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Ne bir eksik ne de bir fazla. Her şeyi yerinde ve zamanında tüketin. Demir eksikliğiniz varsa eğer tedavi olun. İleride problem yaşamayın. Folik asit konusunda da takviye almaya çalışın. İlaç alma isteğiniz olduğunda doktorunuza danışın. Onay vermezse kullanmayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir