Gebelik

Hamilelik Çatlaklarına Doğal Yöntemler

Hızlı kilo alıp verme sonucu ciltte oluşan çatlaklar hepimizin baş belası olabiliyor. Özellikle hamilelik döneminde fazlaca gözlemlenen bu çatlakları en doğal yöntemlerle önlemek adına yapılabilecek bazı işlemler mevcut.

Doğal Yöntemlerle Çatlakları Önleyin

Öncelikle hızlı kilo alıp vermekten kaçınmakta fayda var. Esnek ciltlerde çatlak oluşma oranı oldukça düşüktür. Bu sebeple cildi esnetmek adına spor ve bazı özel esneme hareketleri yapılmalı.

hamilelikte oluşan çatlaklar
hamilelikte oluşan çatlaklar

 

Vücuttaki ölü deri de çatlak oluşumuna zemin hazırlamakta. Bu sebeple banyo ve duşlarda düzenli olarak yapılan peeling cilt çatlaklarının oluşumunu engeller. Günlük su ihtiyacınızı karşılayacak düzeyde su mutlaka tüketin. Vücudun nem dengesi oldukça önemlidir. Günlük içilen su miktarı sayesinde vücut nemi dengede kalır.

Kan akışını hızlandırmak adına vücutta çatlak oluşabilecek noktalara ufak uyarıcı baskılar uygulayın. Böylelikle kan akışı hızlanacak ve o bölgenin çatlaması engellenecektir. Göğüs, bacak ve karın bölgelerinin esnemesine yardımcı olacak hareketler uygulayın. Çünkü çatlak oluşumu en çok bu bölgelerde mevcuttur.

Dengeli ve düzenli beslenme de oldukça önemlidir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme sayesinde hem vücudunuz hem de cildiniz daha sağlıklı kalır. Güneş cildin neminin azalmasına ve zararlı ışınlar sebebiyle deforme olmasına sebep olduğu için uzun süre güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmakta fayda var.

gebelik çatlağı
gebelik çatlağı

 

Düzenli olarak yapılacak egzersizler, sıcak soğuk su ile yapılacak şoklar sayesinde cildin ve kasların oksijen akışıyla beslenmesini sağlayarak hücrelerin dirençleşmesini ve güçlenmesini sağlar. Bu sayede vücut çatlaklarının oluşumu da engellenmiş olur.

Hamilelik döneminde artış gösteren vücut çatlaklarını önlemek için de doktorunuza danışarak doğal bakım yağları ile düzenli olarak masaj yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir